Essen: wieczór polski poświęcony ks. abp. Ignacemu Tokarczukowi

W niemieckim Essen odbył się wieczór polski poświęcony osobie ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Spotkanie zorganizowane w Polskiej Parafii w Essen odbyło się pod hasłem: „Abp Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny”.

Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę przedstawiającą życie księdza arcybiskupa oraz wysłuchać wykładu, który wygłosi dr Mariusz Krzysztofiński, autor książki o ks. abp. Tokarczuku.

Dr Krzysztofiński podkreśla, że ks. abp. Ignacy Tokarczuk był obok ks. kard. Wyszyńskiego i ks. kard. Karola Wojtyły jedną z najważniejszych postaci w życiu powojennego Kościoła w Polsce.

– Bardzo wiele osób uważa, że był on tym biskupem, który pomógł nam przejść przez Morze Czerwone. Był członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski przez szereg lat. Był też znany z tego, że wspierał demokratyczną opozycję i był przeciwnikiem ustroju komunistycznego. Zasłynął z bezkompromisowych kazań, swojej postawy. Oddziaływał nie tylko na diecezję przemyską, ale także na teren całego kraju. Ksiądz Arcybiskup miał też bogaty życiorys. Sam wspominał o tym, że znał komunizm od strony teoretycznej i praktycznej. Był głosem przestrzegającym Kościół przed skutkami komunizmu – mówi dr Mariusz Krzysztofiński.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 r.

W czasach PRL-u, jako pasterz diecezji przemyskiej, wbrew polityce władz ludowych, przyczynił się do wybudowania ponad 400 kościołów i kaplic.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl