Papież przyjął na audiencji kolejną grupę polskich biskupów

Papież Franciszek przyjął kolejną grupę polskich biskupów, składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów Apostołów. Na audiencji byli m.in. metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Księża Biskupi rozmawiali z Papieżem na temat swych diecezji.

– Na początku przedstawiliśmy wszystkie diecezje, biskupów pomocniczych. Później było przemówienie wstępne, a następnie wymiana myśli. Ojciec Święty chciał poznać nasze duszpasterstwo i z uznaniem odniósł się do tego, że mamy ludzi praktykujących w wierze, że chodzą do spowiedzi, że mamy powołania i że jest to Kościół żywy i dynamiczny – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Z Papieżem spotkali się również arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser, biskup płocki Piotr Libera, krakowscy biskupi pomocniczy: Jan Szkodoń, Jan Zając, Grzegorz Ryś, Damian Muskus, biskup polowy Józef Guzek.

Rano biskupi uczestniczyli w Mszy św. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, w trakcie której kazanie wygłosił Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński ks. Józef Kowalczyk. Poświęcił je przede wszystkim postaci błogosławionego Jana Pawła II.

– To on, człowiek głębokiej wiary, żyjący z nami i pośród nas, zawrócił bieg historii. Przyczynił się do zmiany postaw i myślenia milionów ludzi, ufając im i ich dobrej woli. Służył ludziom z miłością i oddaniem, budząc w nich świadomość własnej godności, praw i obowiązków” – mówił abp Kowalczyk. Prymas nazwał polskiego papieża „wielkim darem: dla Polski, dla Europy, dla świata, dla Kościoła – powiedział ks. abp Józef Kowalczyk.

Wizyta ad limina – jak podkreślił ks. abp Kowalczyk – to także szczególnego rodzaju „rekolekcje”, „pogłębiony rachunek sumienia”, na ile pontyfikat i nauczanie błogosławionego Jana Pawła II kontynuowane przez Benedykta XVI i Franciszka „usposabiają nas duchowo do bezinteresownej posługi ludowi Bożemu i konkretnemu człowiekowi”.

Przesłanie dla polskiego Kościoła papież Franciszek przekaże na piśmie całej 90-osobowej delegacji polskiego episkopatu w piątek, w przeddzień zakończenia tygodniowej wizyty ad limina Apostolorum.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl