fot. PAP/EPA

Papież Franciszek z uznaniem o spotkaniu przywódców Korei Północnej i Południowej

Papież Franciszek z uznaniem mówił w niedzielę o „odwadze” przywódców Korei Północnej i Południowej, którzy spotkali się w piątek i rozpoczęli „szczery dialog”. Nawiązał też do beatyfikacji w Krakowie Hanny Chrzanowskiej i nazwał ją „apostołką chorych”.

Zwracając się do wiernych zgromadzonych na południowej modlitwie Regina Coeli w Watykanie, papież powiedział: „Towarzyszę modlitwą pozytywnemu wynikowi piątkowego szczytu międzykoreańskiego i odważnemu zaangażowaniu przywódców obu stron, by wejść na drogę szczerego dialogu na rzecz Półwyspu Koreańskiego wolnego od broni nuklearnej”.

Tak wśród braw obecnych na placu przywołał spotkanie lidera Korei Północnej Kim Dzong Una i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina w strefie zdemilitaryzowanej.

Papież dodał: „Modlę się do Boga o to, aby nadzieje na przyszłość w pokoju i większej braterskiej przyjaźni nie zostały zawiedzione i aby współpraca mogła być kontynuowana i przynosiła owoce dobra umiłowanemu narodowi koreańskiemu i całemu światu”.

Franciszek mówił również o sobotniej beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki i autorki pionierskiego systemu opieki domowej nad chorymi.

Podkreślił, że ta świecka wierna „poświęciła swoje życie, by leczyć chorych, w których widziała oblicze cierpiącego Jezusa”.

„Dziękujemy Bogu za świadectwo tej apostołki chorych i starajmy się brać z niej przykład” – dodał Franciszek.

W rozważaniach wskazywał wiernym, że aby być świętym, nie trzeba być biskupem, księdzem ani zakonnikiem czy zakonnicą. Wszyscy, przypomniał, są powołani do świętości.

Papież zauważył również, że każda działalność – praca, życie rodzinne i społeczne, pełnienie funkcji politycznych i gospodarczych – jeśli jest w zgodzie z Jezusem i postawą miłości oraz służby, jest okazją do „ewangelicznej świętości”.

Zaznaczył, że chrześcijańska miłość wobec bliźniego nie jest „owocem strategii” i nie wynika z „aspektów ideologicznych”.

Papież powiedział także, że 1 maja zainauguruje miesiąc maryjny pielgrzymką do podrzymskiego sanktuarium Divino Amore.

„Odmówię różaniec, modląc się szczególnie o pokój w Syrii i na całym świecie” – mówił. Zachęcił wiernych, by przyłączyli się do niego duchowo i przez cały maj odmawiali różaniec w intencji pokoju.

PAP/RIRM

drukuj