fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

[TYLKO U NAS] K. Bosak: Działanie Facebooka kwalifikuje się na proces o zniesławienie

Określenie „arbitralnie wybranych organizacji”, w tym wypadku Narodowego Odrodzenia Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, jako organizacji szerzących rasizm, antysemityzm i homofobię, nie ma pokrycia w faktach i kwalifikuje się na proces o zniesławienie – powiedział w rozmowie z portalem Radia Maryja Krzysztof Bosak. Wiceprezes Ruchu Narodowego odniósł się do cenzury stosowanej przez Facebook.

Obóz Narodowo-Radykalny i Narodowe Odrodzenie Polski będą blokowane na Facebooku; niedozwolone jest również odwoływanie się na portalu do tych organizacji oraz stosowanie ich symboliki – poinformował serwis społecznościowy. Jak podkreślił Krzysztof Bosak, Facebook łamie polską konstytucję.

Ta zapowiedź potwierdza to, o czym informowaliśmy od 2016 r. – Facebook jako platforma społecznościowa stosuje metody bezprawne i cenzurę nie mającą podstaw w polskim porządku prawnym. Facebook łamie polskie prawo, m.in. przepisy konstytucyjne, gdzie mamy zapisaną swobodę rozpowszechniania informacji. Uważamy, że rząd powinien w tej sprawie interweniować poprzez ustanowienie przepisów karnych za stosowanie bezprawnej cenzury. Arbitralny wybór organizacji jako zakazanych lub zabronionych – jak to wygląda w stanowisku Facebooka – jest działaniem sprzecznym z polskim porządkiem prawnym, gdzie swoboda wypowiedzi jest wartością chronioną konstytucyjnie. Natomiast określenie „arbitralnie wybranych organizacji”, w tym wypadku Narodowego Odrodzenia Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, jako organizacji szerzących rasizm, antysemityzm i homofobię, nie ma pokrycia w faktach i kwalifikuje się na proces o zniesławienie – zaznaczył wiceprezes Ruchu Narodowego.

Więcej o cenzurze, jaką zastosował Facebook ws. ONR i NOP, można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj