[TYLKO U NAS] Ks. B. Świerczewski CSMA: Mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei z respektem patrzą na misjonarzy. Czuć, że potrzebują księdza, chcą, aby kapłan był razem z nimi

W moim odczuciu mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei z respektem patrzą na misjonarzy. Jest teraz taka sytuacja, że są lokalni księża. Są biali misjonarze i mamy miejscowe powołania. Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest „ich” ksiądz. Miejscowy kapłan też musi wiedzieć, że jest od nich, ale też jest inny, że musi dać przykład. Ogólnie mówiąc czuć, że potrzebują księdza, chcą, aby kapłan był razem z nimi – mówił w rozmowie z portalem Radia Maryja ks. Bogdan Świerczewski, michalita od ponad 30 lat pełniący posługę misyjną na Papui-Nowej Gwinei.   

Kolędnicy misyjni

Już od 28 lat w okresie świąt Bożego Narodzenia do drzwi polskich domów pukają kolędnicy misyjni z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kolędnicy będą pomagać w tym roku swoim rówieśnikom z Azji Środkowej.

List na Niedzielę św. Rodziny: Rodzina drogą do świętości

Życie w małżeństwie i rodzinie jest dla zdecydowanej większości chrześcijan drogą, na której realizują oni swoje wezwanie do świętości i uczestniczą w życiu i misji Kościoła – czytamy w Liście Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny, która w tym roku przypada 26 grudnia. Dzień ten jest okazją do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz modlitwy za rodziny.

Kościół na sprzedaż

Holenderskie media katolickie podają, że do 2021 roku w Holandii zamknięto prawie dwa tysiące kościołów. Holandia jest w europejskiej czołówce pod względem szybkości przebiegania sekularyzacji. Wiele budynków sakralnych stoi pustych, ponieważ społeczeństwo holenderskie coraz częściej deklaruje, że nie jest związane z żadną religią, szczególnie chrześcijańską.

W Skoczowie powstaje „Przestrzeń Opatrzności” – dom dla chłopców z niepełnosprawnością intelektualną

Siostry Służebniczki Dębickie prowadzą w Skoczowie placówkę dla 39 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. Dotychczasowy budynek nie spełnia wymaganych warunków i jest za mały na przyjęcie nowych osób. Stąd konieczność wybudowania nowego domu – „Przestrzeni Opatrzności”. W zbieranie funduszy na ten cel włączają się także podopieczni Sióstr, wykonując ręcznie gipsowe figurki czy malując obrazy, które mogą nabyć darczyńcy. „Bądź z nami i z naszymi Chłopcami, a  pokolorują Twój świat w tysiące barw oraz otworzą drzwi i okna, przez które wpadnie do Twojego serca tysiące promieni dobra i miłości” – przekonują siostry.