fot. Archiwum własne p. Andrzeja

Kościół na sprzedaż

Holenderskie media katolickie podają, że do 2021 roku w Holandii zamknięto prawie dwa tysiące kościołów. Holandia jest w europejskiej czołówce pod względem szybkości przebiegania sekularyzacji. Wiele budynków sakralnych stoi pustych, ponieważ społeczeństwo holenderskie coraz częściej deklaruje, że nie jest związane z żadną religią, szczególnie chrześcijańską.

Św. Jan Paweł II u końca swojego pontyfikatu podkreślał wielkie znaczenie nowej ewangelizacji Holandii. Papież wiele robił, aby w holenderskim społeczeństwie na nowo narodziła się miłość do Eucharystii, która jest fundamentem Kościoła katolickiego.

Niestety współcześnie Holandia boryka się z ogromnym problemem postępującej sekularyzacji. Obiekty sakralne zostają sprzedawane i przekształcane w obiekty użyteczności publicznej, jak biblioteki, restauracje, galerie handlowe, hotele, skateparki, a także apartamenty.

– W trzydziestopięciotysięcznym mieście jest pięć kościołów katolickich, a w centrum miasta piękna bazylika. Jak ogromna musiała być w tym mieście wiara, że takie budowle powstały i przetrwały tyle wieków. Zastanawiam się, co musiało się stać, że dziś te kościoły są puste? Przez ostatnie pół roku kościół w mojej miejscowości być wystawiony na sprzedaż. Przez kilka ostatnich miesięcy był używany, jako miejsce do szczepień przeciwko COVID-19. Dziś wiem, że został już sprzedany i ma być przekształcony w luksusowe apartamenty. Holenderskie społeczeństwo nie widzi w tym nic złego, że kościół ma zostać przekształcony w apartamentowiec – powiedział pan Andrzej z Niderlandów.

W Holandii coraz popularniejsze stają się także „targi staroci”, na których nierzadko można zakupić paramenty (naczynia) liturgiczne. Sprzedawcy, którzy mają w swojej ofercie przedmioty sakralne (w tym także figury sakralne), oceniają, że „jest to dobry interes”.

– Widziałem kiedyś filmik, w których dwóch sprzedawców przedmiotów sakralnych opowiadało (ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu), że jest bardzo duże zapotrzebowanie na takie przedmioty. Według ich relacji większa część jest sprzedawana do Stanów Zjednoczonych. Tam też postępuje sekularyzacja Kościoła. W niektórych kościołach urządzone są miejsca do dyskotek, pubów i barów. Jeden z lokali nazywa się „Church” (ang. kościół) – mówił pan Andrzej.

Problem pustoszejących kościołów nie dotyczy tylko Holandii. W wielu zachodnich państwach coraz częściej spotyka się ten problem. Niestety w Polsce również są takie przypadki. W Świnoujściu w jednym z miejsc sakralnych zlokalizowana jest kawiarnia.

Emilia Augustynowicz, radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl