
Ojciec Święty zachęcił do modlitwy dziękczynnej
Ojciec Święty zachęcał podczas cotygodniowej Audiencji Generalnej do modlitwy dziękczynnej za otrzymane dobro w minionym roku. Życzył, abyśmy wszyscy w nowym roku mogli cieszyć się pokojem.

Ojciec Święty zachęcał podczas cotygodniowej Audiencji Generalnej do modlitwy dziękczynnej za otrzymane dobro w minionym roku. Życzył, abyśmy wszyscy w nowym roku mogli cieszyć się pokojem.

Mijający rok obfitował w wyjątkowe wydarzenia w Kościele w Polsce. Był to czas m.in. trzech beatyfikacji: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, matki Elżbiety Róży Czackiej oraz ks. Jana Machy. W październiku natomiast księża biskupi udali się do Stolicy Apostolskiej w ramach wizyty Ad Limina Apostolorum. Była to okazja do rozmowy z Ojcem Świętym m.in. na temat sytuacji Kościoła w Polsce.

W tym roku Sylwester przypada w piątek. W związku z tym w większości diecezji w Polsce księża biskupi udzielili wiernym dyspensy.

Mamy do czynienia z 25-40 procentowym spadkiem uczestnictwa wiernych w nabożeństwach w kościele. Przyczyniło się do tego wiele rzeczy, wśród których być może jest nieroztropne, zbyt pochopne zamykanie kościołów wobec panującego paraliżującego lęku, paranoi. Mieliśmy z tym do czynienia w ubiegłym roku. Kiedy na to patrzyłem, ściskało mi się serce (…). Mamy dzisiaj do czynienia z procesem wzmacniania indywidualizmu, który jest napędzany przez pandemię. To także kwestia uciekania w życie prywatne. Wielu ludzi nabrało przekonania, że trzeba się chronić przed innymi, a drugi człowiek to wirus, przed którym trzeba się bronić. Trwoga i lęk przed relacjami, wspólnotą dały taki efekt, jaki dzisiaj mamy – powiedział ks. prof. Robert Skrzypczak, wykładowca teologii dogmatycznej Akademii Katolickiej w Warszawie, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.


Ojciec Święty Franciszek oświadczył, że „Herodowie naszych czasów niszczą niewinność dzieci”. Na Twitterze wezwał we wtorek do modlitwy za najmłodszych, zmuszanych do niewolniczej pracy, prostytucji, walki z bronią w ręku i migracji.

Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się 6 stycznia zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Hasłem przewodnim będą słowa „Dzień dziś wesoły” zaczerpnięte z kolędy „Z narodzenia Pana”. Tym razem organizatorzy proponują m.in. Bieg Trzech Króli.

Przypada dziś święto liturgiczne Świętych Młodzianków, męczenników. Upamiętnia ono rzeź niewiniątek dokonaną na rozkaz Heroda, namiestnika Galilei, w Betlejem. Przekaz o męczeństwie dzieci betlejemskich znajduje się w Ewangelii według świętego Mateusza.

Pandemia komplikuje przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła I. Pielgrzymki do rodzinnego domu „Uśmiechniętego Papieża” oraz wydarzenia pozwalające na poznanie jego nauczania zostały znacząco okrojone, podobnie jak spotkania modlitewne. „Ogłoszenie daty beatyfikacji zbiegło się z dużym wzrostem liczby zakażeń w regionie Vittorio-Veneto, stąd nasza ostrożność” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Davide Fiocco, który współpracował w procesie beatyfikacyjnym.

Ksiądz infułat Jan Pęzioł spoczął na cmentarzu parafialnym w Wąwolnicy. Był niezwykle cenionym kapłanem. Przez wiele lat pełnił posługę kustosza sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

Okradanie katolików z istoty przeżywania sacrum trwa od wielu lat. Doszliśmy do sytuacji, że musimy bronić tożsamości Jezusa Chrystusa. Musimy na nowo zadbać o bezpieczeństwo świątyni, ponieważ środowiska lewicowe uderzają w sposób haniebny. Musimy wreszcie radykalnie opowiedzieć się za Chrystusem bądź przeciwko Niemu – powiedział dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ojcowie redemptoryści z parafii Matki Bożej Pocieszenia we Wrocławiu mają powód do dumy. Dokładnie 25 lat temu w Wigilię Bożego Narodzenia śp. o. Stanisław Golec uroczyście zapoczątkował „żywą szopkę”. Do dziś, każdego roku przyciąga ona rzesze wiernych.
