Żywa szopka u redemptorystów we Wrocławiu przyciąga rzesze wiernych
Ojcowie redemptoryści z parafii Matki Bożej Pocieszenia we Wrocławiu mają powód do dumy. Dokładnie 25 lat temu w Wigilię Bożego Narodzenia śp. o. Stanisław Golec uroczyście zapoczątkował „żywą szopkę”. Do dziś, każdego roku przyciąga ona rzesze wiernych.
Przyjaźń śp. o. Stanisława Golca, ówczesnego proboszcza parafii Matki Bożej Pocieszenia, z państwem Hanną i Antonim Gucwińskimi, którzy wówczas kierowali wrocławskim Ogrodem Zoologicznym – zaowocowała organizacją żywej szopki. Redemptoryści co roku podtrzymują tą tradycję.
– Szopka jest już dostępna zawsze przed Wigilią, a później przez następne dni aż do 6 stycznia. Łącznie przez ten okres do szopki przybywa kilka tysięcy osób, aby tutaj się modlić – wskazuje o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, radny Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.
Obok kościoła, przy ścianie Golgoty Wschodu, zbudowano szopę, gdzie co roku przebywają zwierzęta, natomiast w grocie obok ustawiane są drewniane figury wykonane przez ludowego artystę z Barda Śląskiego, które parafia posiada od 1993 roku. Od dzieciństwa z radością przychodził tutaj diakon Norbert Żukliński CSsR.
– Gdy miałem 6 lat, ta żywa szopka miała tutaj swój początek. Od samego początku cieszyła się niezwykłą popularnością. Stanowiła niesamowitą atrakcję na skalę całego miasta – mówi diakon.
Z żywej szopki cieszą się zwłaszcza najmłodsi, którzy przychodzą tutaj z rodzicami.
– W momencie kiedy pojawiły się nasze pociechy, to ta szopka stała się dla nas obowiązkowym punktem, nie tylko po Mszach św., ale na co dzień. Najbardziej czekamy na osła Wojtka – przyznaje Łukasz Stolarczyk, mieszkaniec Wrocławia.
Ta betlejemska stajenka według o. Witolda Barana CSsR, obecnego proboszcza parafii Matki Bożej Pocieszenia, pełni też rolę ewangelizacyjną.
– Żyjemy w czasach, kiedy próbuje się zakłamywać rzeczywistość Bożego Narodzenia, wymazywać z pocztówek, z przestrzeni publicznej symbole chrześcijańskie, nawet tak oczywiste jak Bożonarodzeniowa szopka – akcentuje zakonnik.
Żywą szopkę będzie można obejrzeć aż do Święta Objawienia Pańskiego – do 6 stycznia 2022 roku.
TV Trwam News