Ostatnia kongregacja przed konklawe

Kolegium Księży Kardynałów zebrało się dziś na ostatniej kongregacji przed rozpoczynającym się konklawe. Po południu w Kaplicy Paulińskiej przysięgę dochowania tajemnicy złożą osoby, które będą zaangażowane w pomoc kardynałom w czasie konklawe.

Decyzję o dacie rozpoczęcia konklawe (12.03.2013 r.) kardynałowie podjęli zdecydowaną większością głosów – poinformował podczas sobotniego spotkania z dziennikarzami o. Federico Lombardi SJ, rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Jutro od godziny 7.00 kardynałowie będą mogli przenieść się do Domu św. Marty. O godz. 10.00 w Bazylice Świętego Piotra będzie sprawowana Msza św. Eucharystii w intencji wyboru Papieża „pro eligendo Papa”, będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, ks. kard. Angelo Sodano.  Po południu o godzinie 16.30 rozpocznie się druga część uroczystości. W procesji, śpiewając w języku łacińskim Litanię do Wszystkich Świętych, elektorzy przejadą z Kaplicy Paulińskiej do Kaplicy Sykstyńskiej.

Tam po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego każdy kardynał złoży przysięgę. Po niej Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wygłosi formułę: Extra Omnes. Wówczas z kardynałami w Kaplicy Sykstyńskiej pozostaną jedynie sam wypowiadający te słowa ks. prałat Guido Marini i ks. kard. Prosper Grech, biblista i patrolog, który poprowadzi medytację. Kardynał ten nie należy do grona 115 elektorów, bo ukończył już 80 lat. Następnie kardynałowie przystąpią do pierwszego głosowania.

„Konklawe jest wydarzeniem, którego sens można pojąć jedynie w perspektywie wiary” – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Federico Lombardi. Rzecznik Watykanu zwrócił w ten sposób uwagę na podwójny wymiar konklawe: nadprzyrodzony i ludzki.

Ksiądz Lombardii odnosi się do jasno wyrażonej przez kardynałów gotowości do dokonania wyboru nowego Papieża. Nie chodzi tu wyłącznie o wskazanie kogoś, kto byłby zdolny skutecznie zarządzać złożoną instytucją, jaką jest Kościół, ale raczej o przywództwo religijne, duchowe i moralne tak rozległej wspólnoty wierzących.

– Konklawe jest zatem wydarzeniem, którego sens można naprawdę pojąć i spokojnie przeżyć jedynie w perspektywie wiary. Dwóch protagonistów poprzednich konklawe dało o tym mocne i niezapomniane świadectwo. Papież Wojtyła rozmyśla nad sądem ostatecznym Michała Anioła w swoim poemacie Tryptyk Rzymski: „Przejrzystość dziejów, przejrzystość sumień, Ty, który wszystko przenikasz wskaż”. On wskaże, a przyszły papież Ratzinger komentował: „Dziedzictwo kluczy przekazanych Piotrowi, złożyć te klucze w odpowiednie ręce”. To olbrzymia odpowiedzialność tych dni. Teraz ten – który swoją wcześniejszą rezygnacją spowodował, że kardynałowie znów przekroczą próg Sykstyn, by rozeznać przed historią w jakie ręce przekazać klucze wraz z nami w milczeniu, chodź głębiej i bardziej świadomie niż ktokolwiek z nas – modli się: Duchu Boży, który przenikasz wszystko, wskaż – powiedział ks. Federico Lombardi.

Ks. Federico Lombardi szczegółowo przedstawił program kolejnych dni konklawe. Schemat każdego z nich jest podobny. W Domu św. Marty, gdzie będą przebywać kardynałowie, po śniadaniu o godzinie 7.45 przeniosą się do Pałacu Apostolskiego. Tam w Kaplicy Paulińskiej o godzinie 8.15 będą uczestniczyć w koncelebrze Mszy Świętej. Następnie o godzinie 9.30 wejdą do Kaplicy Sykstyńskiej na dwa głosowania.

Rzecznik Watykanu zaznaczył, że każdego dnia będą odbywać się dwie sesje głosowań: poranna i wieczorna, w których kardynałowie dwukrotnie oddadzą głos. – Karty z wypisanym nazwiskiem kandydata na Papieża są zwykle palone po zakończeniu drugiego głosowania – informował ks. Lombardi, sugerując, że pojawienia się białego dymu zwiastującego wybór Papieża będzie można oczekiwać albo około 12.00, albo po sesji popołudniowej głosowań około godziny 19.00. Gdyby jednak wybór nastąpił po pierwszym głosowaniu w porannej lub wieczornej sesji, tak jak to było w przypadku konklawe sprzed 8 lat, gdy wybrano Benedykta XVI, może on się pojawić już o 10.30-11.00 lub 17.30-18.00.

Gdyby wybór nie nastąpił w czasie trzech dni, głosowania zostaną zawieszone na jeden dzień. W tym czasie elektorzy będą mogli pomodlić się i podjąć refleksję. Po tej przerwie powraca się do głosowań. Jak przypomniał o. Lombardi, całą procedurę szczegółowo opisuje punkt 74 konstytucji apostolskiej „Universi Dominici Gregis”, dotyczącej wyboru Papieża.

W głosowaniach weźmie udział 115 elektorów spośród 117 uprawnionych. Nie przyjadą bowiem do Rzymu ks. kard. Julius Riyadi Darmaatmadja z Indonezji i kard. Keith Michael Patrick O’Brien z Wielkiej Brytanii. Pośród elektorów jest czterech Polaków. Dwaj z nich pełnią posługę w Stolicy Apostolskiej: ks. kard. Zenon Grocholewski i ks. kard. Stanisław Ryłko, a dwaj to metropolici: z Krakowa – ks. kard. Stanisław Dziwisz, i z Warszawy – ks. kard. Kazimierz Nycz.

Na czas sede vacante i konklawe do Watykanu przyjechało tysiące dziennikarzy z całego świata. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Watykan wydał ponad 5250 akredytacji. Dziennikarze z ponad 1400 mediów reprezentują 65 narodów i 24 języki.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl