Order Orła Białego dla kardynała Deskura

Ksiądz kardynał Andrzej Maria Deskur zostanie uhonorowany Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem.

Premier Jarosław Kaczyński odznaczy go jutro podczas wizyty w Watykanie. Ksiądz kardynał Deskur to oddany przyjaciel Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest honorowym przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Uczestniczył w pracach przygotowawczych Soboru Watykańskiego II i był członkiem komisji soborowej opracowującej dokument o środkach społecznego przekazu.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała także, że odznaczeniami zostaną uhonorowani: dziekan Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Angelo Sodano i były rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls.

Jutro ks. kard. Andrzej Maria Deskur zostanie odznaczony przez premiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała także, że odznaczeniami będą uhonorowani: dziekan Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Angelo Sodano i były rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls.

Ksiądz kardynał Andrzej Maria Deskur urodził się 29 lutego 1924 r. w Sancygniowie (woj. świętokrzyskie). Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach tajnego nauczania, a po wojnie teologię w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Krakowie, na Uniwersytecie Fryburskim w Szwajcarii oraz w Kościelnej Akademii Szlacheckiej w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 r. we Francji.

Do 1984 r. był referentem, a następnie przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. W latach 1959-1962 uczestniczył w pracach przygotowawczych Soboru Watykańskiego II i był członkiem komisji soborowej opracowującej dokument o środkach społecznego przekazu. W 1965 r. pełnił funkcję sekretarza Komisji Soborowej Apostolstwa Świeckich Środków Przekazu. Był uczestnikiem licznych kongresów międzynarodowych jako specjalny delegat papieski. Jest autorem licznych artykułów publikowanych w „L’Osservatore Romano” oraz sonetów teologicznych. Należał do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Został odznaczony m.in.: Orderem za Zasługi dla Republiki Włoskiej, Krzyżem Królewicza Henryka Żeglarza, Wielkim Krzyżem Zakonu Maltańskiego, Legii Honorowej (III), Krzyżem Zakonu Kolumba.

W styczniu 1996 r. został podniesiony do godności kardynała przez Jana Pawła II, jego wieloletniego i oddanego przyjaciela. W czasie konklawe, które wybrało ks. kard. Karola Wojtyłę na Papieża, ks. bp Deskur przebywał po ciężkim udarze mózgu w klinice Gemelli. Ojciec Święty odwiedził go w szpitalu krótko po elekcji. Od czasu tej choroby ks. kard. Deskur porusza się na wózku inwalidzkim. Swoje cierpienia ofiarował w intencji Jana Pawła II.

Kamila Pietrzak
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl