Studenci WSKSiM podziękowali za pontyfikat Jana Pawła II

„Znałem młodzież polską. Nie zawiodłem się na niej nigdy”- mówił Jana Paweł II w Poznaniu w 1997 roku. Młodzież nie zawiodła Ojca św. także 16 października 2008 roku w 30 rocznicę pontyfikatu. Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przez cały dzień trwali przy i z Ojcem św. Janem Pawłem II.

Uroczysta Eucharystia o godzinie 12. 00 rozpoczeła obchody 30 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Mszy św. przewodniczył o. rektor Krzysztof Bieliński, towazyszyli mu duszpasterze akademiccy.

Radio Maryja a co za tym idzie WSKSiM jest w szczególny sposób powiązana z Ojcem św. Janem Pawłem II. W radiowej kaplicy znajduje się wiele pamiatek po naszym papieżu. Jedną z nich jest ornat, w którym celebrował Eucharystię w ojczyźnie następca św. Piotra. Dziś w tym samym ornacie Mszę św. odprawiał o. rektor toruńskiej uczelni.

W czasie uczelnianej Eucharystii dziękowano Bogu za dar minionego pontyfikatu. Dziekowano Maryi za niezwykłą osobe Karola Wojtyły. Jak pisał św. Ludwik Maria Grigon de Montfort w „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”: tylko Ona, ta przedziwna i cudwna Dziewica,działać może w połączeniu z Duchem św. rzeczy niezwykłe i nadzwyczajne. Życie Krakowskiego Kardynała następnie Biskupa Rzymu takim było. Dlatego też w czasie Mszy św. nie zabrakło wspomnień związanych z Papieżem- Pielgrzymem.

Po komuni św. uczestnicy Eucharystii udali się pod pomnik Sługi Bożego, by tam modlić się o jego rychłą beatyfikację. Następnie przy utworze „Jesus Christ you are my life” zapalono znicze i złożono kwiaty. Na Mszy św. obecni byli także europosłowie Urszula Krupa i Witold Tomczak.

Następnie studenci spotkali się wieczorem, po całym dniu zajęć. O 20.30 w domu akademickim, wraz z władzami uczelni, przywitali Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Towarzyszył temu śpiew „Bogurodzicy”. Czuwanie trwające do północy wypełniła modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski zaśpiewany o 21.00 w łączności z całym polskim Kościłem. Nie zabrakło oczywiście słów Jana Pawła II. Przypomnienia fragmentów homilii wypowiedzianych przez 27 lat pontyfikatu. Całości towarzyszyły pieśni- te same, które były śpiewane w czasie spotkań z następcą św. Piotra.

Studenci WSKSiM mieli szczęście. Jako jedyni, w tym szczególnym dniu, modlili się o beatyfikację Ojca św. prze ikoną, przed którą on sam przedstawiał sprawy świata Matce Najświętrzej w swojej osobistej kaplicy na Watykanie. W takiej chwili: Czy można powiedzieć „nie”? Czy można odrzucić Chrystusa i wszystko to co On wniósł w dzieje człowieka? Oczywiście, że można. Człowiek jest wolny. Człowiek może powiedzieć Bogu: nie. Człowiek może powiedzieć Chrystusowi: nie. Ale pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego „wolno”? (Kraków, 9 czerwca 1979 r.).

Studenci toruńskiej uczelni nie powiedzieli „nie”. Klęcząc przed Obliczem Maryi dziękowali Bogu za dar pontyfikatu. Prosili o szybkie wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II do późnych godzin nocnych. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo Ikoną i śpiew pieśni „O Maryjo żegnam Cię”.

Agata Bruchwald
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl