fot. flickr/JMJ Lisboa 2023 (https://www.flickr.com/photos/lisboa2023/53091776890/)

O. prof. M. Raczkiewicz CSsR o spotkaniu Papieża ze studentami podczas ŚDM: Ojciec Święty wskazał, że w rzeczywistości naznaczonej przez wykluczenie uniwersytet stoi jako strażnik nadziei, który ma misję do wypełnienia

Papież został przyjęty z otwartymi ramionami jako pielgrzym nadziei. Ojciec Święty wskazał, że w rzeczywistości naznaczonej przez wykluczenie czy nierówność uniwersytet stoi jako strażnik nadziei, który ma bardzo jasną misję do wypełnienia, szczególnie jeśli chodzi o młodzież. Papież zachęcił wszystkich studentów, młodych, aby byli choreografami własnego życia. Papież Franciszek bardzo mocno podkreślił odpowiedzialność studentów oraz absolwentów uniwersytetów, żeby darem, bogactwem – jakim jest wykształcenie i wiedza – dzielili się z innymi, ponieważ jest to przywilej – powiedział o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta posługujący w Madrycie, wykładowca akademicki, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Lizbonie trwają Światowe Dni Młodzieży. Na miejscu obecny jest o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta, który na co dzień posługuje w Madrycie.

– W Lizbonie dzieje się dużo i bardzo szybko. W środę papież Franciszek spotkał się z portugalskim duchowieństwem – z zakonnikami, klerykami – oraz ze świeckimi. Udzielił wówczas trzech rad: odważnie wypłynąć na głębię ewangelizacji, ale tej ewangelizacji – jak podkreślił – musi towarzyszyć modlitwa. Następnie, bez światowości prowadzić duszpasterstwo razem ze świeckimi oraz być rybakami ludzi, którzy ratują innych od zła i grzechu. To trzy konkretne wskazania, które Ojciec Święty zostawił tutejszemu duchowieństwu – rozpoczął o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

Papież spotkał się także z ofiarami nadużyć seksualnych oraz z młodzieżą ukraińską.

– Na to spotkanie czekaliśmy wszyscy. Jest tutaj około 550 Ukraińców, którzy są bardzo serdecznie witani przez grupy pochodzące z innych państw. Młodzi sami podkreślają, iż czują ogromne wyrazy solidarności oraz serdeczności. To ich bardzo mocno podnosi na duchu. Sami mówią, że jak wrócą do siebie, to będą chcieli tę solidarność oraz serdeczność przekazać dalej w swoich miejscowościach, w swoich parafiach – oznajmił redemptorysta.

W czwartek rano Ojciec Święty spotkał się ze studentami. Później odbył spotkanie z młodzieżą ze Scholas Occurentes.

– Papież został przyjęty z otwartymi ramionami jako pielgrzym nadziei. Ojciec Święty wskazał, że w rzeczywistości naznaczonej przez wykluczenie czy nierówność uniwersytet stoi jako strażnik nadziei, który ma bardzo jasną misję do wypełnienia, szczególnie jeśli chodzi o młodzież. Papież zachęcił wszystkich studentów, młodych, aby byli choreografami własnego życia. Papież Franciszek bardzo mocno podkreślił odpowiedzialność studentów oraz absolwentów uniwersytetów, żeby darem, bogactwem – jakim jest wykształcenie i wiedza – dzielili się z innymi, ponieważ jest to przywilej, bowiem w wielu krajach ludzie młodzi nie mają dostępu do wykształcenia, więc każdy powinien próbować dzielić się tym darem – mówił korespondent Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Podczas Światowych Dni Młodzieży wygłaszane są także tematyczne katechezy. Czwartek był dniem poświęconym zdaniu z Ewangelii: „Czyńcie wszystko, co On wam powie”. Drugim czwartkowym tematem była przyjaźń społeczna.

– W wielu kościołach trwają spotkania księży biskupów z młodymi. Cechą katechez jest między innymi to, że młodzi biorą w nich aktywny udział. Rano byłem na katechezie, którą prowadził ks. bp Grzegorz Suchodolski. Uczestniczyli w niej zarówno Polacy, jak i młodzież polonijna z Grecji oraz Białorusi, ale także młodzi z Ukrainy. Wszyscy bardzo spontanicznie przyjęli słowa księdza biskupa Suchodolskiego, a potem zadawali pytania, z których wywiązał się piękny dialog – zauważył o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

Światowe Dni Młodzieży to także tzw. Miasto Radości, w którym młodzież może się wyspowiadać, zapytać o własne powołanie, a przede wszystkim adorować Jezusa Chrystusa.

– To jest przestrzeń, gdzie trwają tzw. targi powołaniowe. Młodzież może poznać charyzmaty poszczególnych zgromadzeń, ruchów religijnych i – jak to mówią organizatorzy – wejść do domów tych organizacji, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów, aby tam poznać bogactwo ogrodu Kościoła. Oczywiście, obecne są także polskie akcenty. Obok znajduje się pole pojednania, gdzie czeka około 150 konfesjonałów, w których młodzi mogą się wyspowiadać w ponad 50 językach, także w języku polskim. Kolejki są bardzo długie (…). Po spowiedzi można podejść do kaplicy adoracji i tam w ciszy, skupieniu adorować Najświętszy Sakrament – akcentował redemptorysta posługujący w Madrycie.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem o. prof. Marka Raczkiewicza CSsR można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj