fot. PAP/Zbigniew Meissner

O. K. Malinowski: Św. Maksymilian Maria Kolbe był świadkiem miłości Boga w miejscu, które było przeznaczone, by niszczyć godność człowieka

Na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz sprawowana była Msza święta z okazji 82. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Eucharystii przewodniczył ks. bp Tadeusz Kusy OFM z Republiki Środkowoafrykańskiej, a homilię wygłosił ks. bp Roman-Pindel, pasterz diecezji bielsko-żywieckiej.

Obchody rozpoczęły się rano nabożeństwami w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu. [czytaj więcej]

Następnie zgromadzeni przeszli do byłego niemieckiego obozu. W bunkrze głodowym, gdzie zakonnik oddał życie za innego więźnia, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Gwardian klasztoru franciszkanów w Harmężach, o. Kazimierz Malinowski,  powiedział, że św. Maksymilian był świadkiem zwycięskiej miłości Boga w Auschwitz.

Był świadkiem miłości Boga w miejscu, które było przeznaczone po to, by niszczyć godność człowieka, szerzyć nienawiść, wzbudzać najgorsze emocje między ludźmi. Święty Maksymilian był ponadto. Potrafił kochać w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dał tego świadectwo, poświęcając siebie za życie Franciszka Gajowniczka. Święty Maksymilian Maria Kolbe całe życie – wiernością Bogu, a przede wszystkim Niepokalanej, której powierzył siebie jako narzędzie – przygotowywał się do tego heroicznego aktu. To był szczyt jego drogi duchowej – mówił o. Kazimierz Malinowski.

Św. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie oddał swoje życie za Franciszka Gajowniczka. Bez wody i pożywienia przeżył w komorze śmierci dwa tygodnie.

14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym franciszkaninowi wstrzyknięto zabójczy fenol.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe został beatyfikowany w 1971 r., a 11 lat później kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl