fot. PAP/EPA.

Zbliża się Ogólnopolski Dzień Solidarności ze Słowenią

Słowenia kolejny dzień walczy ze skutkami niszczycielskich powodzi. 15  sierpnia będzie Ogólnopolskim Dniem Solidarności ze Słowenią. W kościołach będą odbywać się zbiórki na pomoc poszkodowanym.

Powódź, która nawiedziła Słowenię, była największą w ostatnich dekadach. Pod wodą znalazło się dwie trzecie kraju.

– Czegoś takiego jeszcze w życiu nie widziałem. Stało się to tak szybko. W ciągu 30 minut wszystko zostało zalane – mówił mieszkaniec Słowenii.

Najpierw ulewne deszcze, później niszczycielska powódź, a teraz usuwanie jej skutków. Wody, które opadły, odsłoniły skalę zniszczeń. Pomoc zaoferowało wiele krajów, które wysłały swoich ratowników i niezbędny sprzęt. W Słowenii są również polscy żołnierze.

– Po dwóch nieprzespanych dniach i nocach nadal walczymy. Kiedy widzimy, ilu wolontariuszy nas wspiera i ile osób odpowiedziało na nasze prośby o pomoc w łagodzeniu skutków tej straszliwej powodzi, walczymy dalej – powiedział Matic Tasic, burmistrz Prevalje.

Zginęło sześć osób, a tysiące zostało ewakuowanych ze swoich domów. Wiele z nich zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Rząd Słowenii szacuje, że straty przekroczą pół miliarda euro.

– Szkody materialne są nie do opisania, ale to nie jest ważne. Ważne, że uratowaliśmy życie – podkreślał mieszkaniec Słowenii.

15 sierpnia będzie Ogólnopolskim Dniem Solidarności ze Słowenią.

Będziemy modlić się za poszkodowanych – ogłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

„Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym” – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki.

Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół za pośrednictwem Caritasu pospieszył do Słowenii z pomocą. Jeszcze dziś z warszawskiego lotniska wyleci samolot z pomocą humanitarną. Wartość transportu to ponad 300 tysięcy złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl