fot. https://koden.com.pl/ojciec-krzysztof-borodziej-omi-2/

O. K. Borodziej o 300-leciu Koronacji Obrazu Matki Bożej w Kodniu: Przeżywamy wielki i doniosły jubileusz

Sanktuarium w Kodniu obchodzi jubileusz 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej. Uroczystościom przyświeca hasło: „Maryjo, Królowo Podlasia, Miłosierna Matko Jedności, łaski pełna, módl się za nami”. Dzisiejszej uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusza siedleckiego, ks. bp Kazimierza Gurdy. Na dziś zaplanowano też liczne nabożeństwa, procesje, wieczorną Eucharystię pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, a także koncert Siewców Lednicy.

O. Krzysztof Borodziej, kustosz kodeńskiego sanktuarium, wskazał, że tegoroczne obchody jubileuszowe to wyjątkowe wydarzenie w historii tego miejsca.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej nie przeżywa tak często, tak wielkiego, doniosłego jubileuszu, jakim jest 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej papieskimi koronami. Rzeczywiście to wydarzenie miało wielkie znaczenie, ale też i dzisiaj w tym wymiarze religijnym wielu ludzi pyta, co działo się te 300 lat temu – wyjaśnił duchowny.

Główna część uroczystości związana z rekoronacją obrazu przez papieskiego legata, ks. kard. Stanisława Dziwisza, odbędzie się we wtorek. Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski rozpocznie się o godz. 12.00. Koronacja wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej miała miejsce 15 sierpnia 1723 roku. Było to trzecie tego rodzaju wydarzenie w historii Polski.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj