fot. Biuro Pprasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze odbyła się Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria”

Pod hasłem „W drodze do Nieba z Maryją” odbyła się w niedzielę Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria”.

Tegoroczna edycja konkursów muzycznego i plastycznego przyciągnęła ponad 2,5 tysiąca uczestników. Już po raz osiemnasty dzieci oraz młodzież nadsyłali swoje prace, w których odnosili się do postaci Maryi.

„Celem festiwalu jest propagowanie kultury chrześcijańskiej i szerzenie kultu do Matki Bożej. To wydarzenie przybliża dzieciom postać Maryi i uświadamia im, że Ona jest przy nich i warto Ją naśladować. W tym roku podwójną radością jest to, że wydarzenie odbywa się w Dniu Mamy, ale także w pierwszym Światowym Dniu Dzieci, więc najmłodsi pokazują swoje talenty, a mamy z radością je podziwiają” – powiedziała Anna Rybowicz, prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria”, cytowana przez portal jasnagora.com.

Spośród uczestników konkursu wybrano 128 laureatów, którzy pojawili się w niedzielę na Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży „Sancta Maria” na Jasnej Górze. Nagrodę główną otrzymały trzy osoby, choć – jak zapewnia portal Jasna Góra News – wszystkie dzieci zostały nagrodzone. W gronie zwycięzców znalazła się Nikola z Lipiec Reymontowskich, która zaśpiewała „Już od rana rozśpiewana” i zagrała na wiolonczeli.

„Brałam już udział w kilku konkursach, ale ta gala jest zdecydowanie największym. Czuję z jednej strony stres, ale z drugiej radość, że mogę śpiewać dla Matki Bożej” – mówiła 13-letnia dziewczyna.

Przypadający na niedzielę Dzień Mamy został uczczony m.in. przez grupę uczennic z Częstochowy. Dziewczynki zagrały aniołki plotące wianuszki, a przy tym złożyły życzenia

„Zdrowia, miłości. (…) Żeby żyły sto lat i zawsze były z nami” – życzyły dziewczynki.

Wydarzeniem zachwycony był o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Duchowny w trakcie swojego przemówienia pogratulował wszystkim laureatom, ich rodzicom oraz organizatorom, którzy przyciągają do konkursów coraz więcej osób.

„Jasna Góra jest otwarta na kolejne edycje gali i oby ich było jak najwięcej, aż do skończenia świata” – zachęcał o. Samuel Pacholski.

W konkursie plastycznym wpłynęło 2348 prac, natomiast w konkursie muzycznym – 321 nagrań z różnych stron Polski i z zagranicy. Nagrodzone dzieła można podziwiać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze do 20 czerwca 2024 roku. Wśród uczestników nie zabrakło młodych ludzi z zagranicy, np. z Ukrainy, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych.

jasnagora.com/radiomaryja.pl

drukuj