fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak.

„Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować” – mówił podczas homilii ks. abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo: „Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (…), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga”.

Wcześniej, w słowie wstępnym przed Eucharystią, metropolita katowicki ks. abp Adrian Galbas nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki – „Jestem w Kościele”.

„Kościół, a myślę przede wszystkim o Kościele pisanym z wielkiej litery, to bardziej ktoś niż coś, bardziej żywy organizm niż martwa instytucja” ‒ wyjaśniał.

Metropolita katowicki przedstawił trzy obrazy Kościoła – żony poślubionej Chrystusowi, organizmu, którego Jezus jest głową oraz szpitala polowego, który – według słów Papieża Franciszka – otacza szczególną troską poranionych i potrzebujących.

Dla zgromadzonych na Piekarskim Wzgórzu pielgrzymów uroczystość była nie tylko okazją do modlitwy, ale również szansą na zbudowanie międzypokoleniowej więzi.

„Dla mnie wyjątkowe jest przeżywanie tego wydarzenia z synami. Wspólnie możemy spędzić tu dzień na modlitwie. To jest rodzaj takiej męskiej wyprawy”- mówił Adam, który do Piekar Śląskich pielgrzymował z Katowic.

Kolejne wielkie modlitewne spotkanie na piekarskim wzgórzu to pielgrzymka stanowa kobiet i dziewcząt, która w tym roku wypada w niedzielę 18 sierpnia.

Adam Stano, vaticannews.va/pl 

drukuj