fot. TT/JasnaGoraNews

Ks. abp M. Jędraszewski: Potrzeba asertywności wobec zagrożeń

Do asertywności wobec zagrożeń, „które chciałyby zakłócić nasze życie duchowe, osobiste, życie naszego narodu i jego przyszłość” wzywał w sobotę na Jasnej Górze metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Duchowny mówił też o wolności m.in. w kontekście prawa do życia dzieci nienarodzonych.

Jak poinformowało biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium „Jasna Góra News”, metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 40. Pieszej Pielgrzymki Góralskiej, która w sobotę dotarła na Jasną Górę. Z Podhala pod hasłem „Wezwani do wolności” wędrowało prawie 500 pątników. Do motta pielgrzymki odniósł się w homilii ks. abp Marek Jędraszewski, wskazując, iż wolność to wielki skarb, z czego wypływa też zadanie jego obrony.

„To wielka godność człowieka, który dla wolności potrafi dać z siebie wszystko. I stąd ta radość, która tutaj między nami jest. Boża radość bożych dzieci domaga się jednocześnie, byśmy broniąc tej radości w sobie, i tę radość głosząc innym, umieli być jeśli trzeba – mówiąc językiem współczesnym – asertywni, mówiąc jednoznacznie +nie+ wobec wszelkich zagrożeń, które chciałyby zakłócić nasze życie duchowe, osobiste, życie naszego narodu i jego przyszłość” – powiedział ksiądz Arcybiskup, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

„O tę mądrość, by rozeznać współczesny świat; o to męstwo, by przy wolności trwać i dla niej umieć się poświecić, prosimy dzisiaj naszą Matkę i Królową” – dodał.

Metropolita krakowski odniósł się też do wolności w kontekście prawa do życia dzieci nienarodzonych.

„Trzeba znać stawkę wolności, a jest nią prawo do życia dzieci nienarodzonych czy miłość kobiety i mężczyzny. Ona jest bardzo demolowana. Jako ludzie wolni mówmy +nie+ wszystkim przeciwieństwom tego świata, które chce wpływać na nasze życie duchowe” – mówił ksiądz Arcybiskup.

„Świat z Chrystusem będzie bardziej rozsądny; Wy, ludzie gór, to bardzo dobrze rozumiecie” – zwrócił się do górali ks. abp Marek Jędraszewski, życząc pielgrzymom, by umieli bronić w sobie bożej radości wynikającej z właściwie odczytanej i przeżywanej wolności.

Pierwsza piesza pielgrzymka z Podhala na Jasną Górę wyruszyła z Bachledówki 19 sierpnia 1982 r. – w okresie stanu wojennego, w roku 600-lecia Jasnej Góry. Od trzeciej pielgrzymki do grupy z Bachledówki dołączyła grupa z Nowego Targu, a w kolejnym roku z Rabki. Od 1991 r. do wspólnej góralskiej pielgrzymki dołączyli również Orawianie.

PAP

drukuj