Wspólnota akademicka WSKSiM po raz kolejny na Jasnej Górze

Chcę Was już tutaj na progu powitać jako ludzi odważnych w wierze, opowiadających się po stronie Chrystusa – powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski do społeczności akademickiej WSKSiM, która w Dzień Świętości Życia modliła się przed tronem Matki Bożej Częstochowskiej o ochronę ludzkiego życia.

Była to coroczna pielgrzymka organizowana przez WSKSiM, w której uczestniczyli studenci, duszpasterze akademiccy, wykładowcy oraz pracownicy administracji.

Każdego roku punktem centralnym pielgrzymki jest Eucharystia sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tegorocznej Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Ksiądz arcybiskup w homilii zwracał uwagę na misyjny charakter WSKSiM. Zachęcał studentów toruńskiej uczelni do bycia odważnymi w określeniu się w sprawach najważniejszych tj. ochrona życia ludzkiego. Wskazywał także na źródło, do którego przybywa WSKSiM.

 

– Chcę Was już tutaj na progu powitać, jako ludzi odważnych w wierze, opowiadających się po stronie Chrystusa. Trzeba mieć odwagę, żeby określić siebie w tym miejscu i w tej szkole. Jesteście w misji, nie tylko kiedyś, ale już dzisiaj i macie z pewnością tego świadomość. Dlatego przychodzicie, żeby czerpać ze źródeł Maryjnego zawierzenia Bogu we wszystkim – powiedział ks. abp Wacław Depo.

Nie możemy ugiąć się pod falą manipulacji, kłamstwa i dyskryminacji także w kwestii wolności słowa w Polsce i miejsca na multipleksie dla TV Trwam – powiedział ks. abp Depo. Nawiązał on do słów Ojca św. Franciszka z uroczystości Niedzieli Palmowej na Placu św. Piotra.

– Przyjmujemy, jako zadanie słowa Ojca św. Franciszka, że nie powinniśmy uwierzyć złemu, który mówi nam: nic nie możecie uczynić przeciwko kłamstwu i przemocy, korupcji, niesprawiedliwości i przeciw swoim grzechom. Nigdy nie można nam się przyzwyczajać do zła. Z Chrystusem możemy przemieniać samych siebie i świat. Czyż te słowa nie są również rodzajem promieni nadziei dla bardzo trudnego etapu zmagań o tożsamość katolickich środków społecznego przekazu, a w tym dla słusznego miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Nie możemy uwierzyć złemu, że nic nie da się uczynić przeciwko kłamstwu i dyskryminacji – dodał ks. abp Wacław Depo.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel Radia Maryja i WSKSiM, dziękował tym wszystkim, którzy wspierają uczelnię. Dyrektor Radia Maryja zaapelował o włączanie się kolejnych osób w dzieło mecenatu, dzięki któremu uczelnia może się rozwijać i sprostać nowym zadaniom w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

– Uczelnia powinna się rozwijać, a rozwijanie uczelni to następne kierunki, to następne stopnie i rozwój charakterów. Potrzebne są takie uczelnie, należy je chronić; trzeba chronić Polskę i trzeba dalej się rozwijać, a do tego potrzeba nie tylko studentów, ale i profesorów; a im trzeba zapłacić. Na to potrzebne są pieniądze. Może znajdą się w Polsce kolejni mecenasi tej uczelni. (…) Kto myśli na rok do przodu sieje zborze, na 10 lat sadzi las, daleko w przyszłość kształtuje dzieci i młodzież. Jeżeli ktoś myśli o Polsce, o rodzinie, powinien kształtować dobrze dzieci i młodzież. Do naszej uczelni zapraszamy nie tylko zdolnych, którzy chcą kształtować charaktery, ale i odważnych, którzy sprostają trudnym dziś czasom. Nie bójcie się jesteśmy z Maryją –akcentował o. Tadeusz Rydzyk CSsR. 

Studenci wysłuchali także wykładu dr. hab. Mirosława Guzewicza na temat „Boży zamysł względem dziewczyny i chłopaka”. Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

RIRM

drukuj