Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pod hasłem „Pokój dla Egiptu” obchodzony był IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Egipt jest jednym z 14 krajów, w których najczęściej łamane są prawa człowieka i wolność religijna.

Ten dzień ma uwrażliwić Polaków na problem wolności religijnej, jako jednego z podstawowych praw człowieka. Ma także ukazać obecną trudną sytuację chrześcijan w świecie, w którym chrześcijanie spotykają się z dyskryminacją prawną i społeczną, jak i z krwawym prześladowaniem.

W tym roku chcemy przybliżyć sytuację chrześcijan w Egipcie – powiedział ks. Tomasz Grzyb ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W tym roku obchodzimy ten dzień już po raz czwarty. Jest on poświęcony sytuacji chrześcijan w Egipcie. Chrześcijanie spotykają się tam z prześladowaniem. Arabska Wiosna i rewolucja, która miała miejsce w tym kraju nie przyniosła większej wolności religijnej, a niestety skutek odwrotny. Chrześcijanie coraz bardziej spychani są na margines społeczny, coraz bardziej dyskryminowani. Zostało zniszczonych wiele kościołów, wielu chrześcijan poniosło śmierć – powiedział ks. Tomasz Grzyb.

Egipt to kraj zamieszkały głównie przez wyznawców islamu. Z danych  kościelnych wynika, że chrześcijanie stanowią 10-18% wśród populacji Egiptu.

Chrześcijanie są często wypędzani ze swoich domów, które są palone.

Ks. Tomasz Grzyb podkreśla, że chrześcijanie w Egipcie potrzebują naszej pomocy.

– Pierwszy krok to modlitwa w intencji Kościoła prześladowanego, wszystkich chrześcijan, którzy są prześladowani. Drugi krok to mówienie o tym problemie. Jan Paweł II w roku 80. mówił, że Kościół – milczenie nie jest na Wschodzie, Kościół – milczenie jest na Zachodzie, bo to my nie mamy odwagi, by mówić. Powiedział: ,,Ja będę głosem tych, którzy głosu nie mają”. My dzisiaj też musimy stawać się głosem tych, którym ten głos jest odbierany, których losem nikt się nie interesuje, ale ważne jest też wsparcie finansowe – zaapelował ks. Tomasz Grzyb.

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w latach 2006-2011 przekazało Egiptowi ponad 12 mln zł. W tym roku prowadzi akcję POKÓJ DLA EGIPTU. Gościem Stowarzyszenia będzie biskup Kyrillos Kamal William Samaan (OFM), metropolita Asjutu, egipski duchowny Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego.

Biskup Kyrillos jest świadkiem cierpień tych, którym odmawia się poszanowania godności osoby ludzkiej tylko dlatego, że wierzą w Jezusa. Z okazji IV Dnia Solidarności  z Kościołem Prześladowanym zaapeluje o pomoc z Polski.

 

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl