Ewangelia -Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. Wtedy Maryja rzekła: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia. Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, święte jest imię Jego. A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją. Okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich. Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych. Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił. Ujął się za swoim sługą, Izraelem, pomny na swe miłosierdzie. Jak obiecał naszym ojcom, Abrahamowi i jego potomstwu na wieki”.

Łk 1, 39-56

***

Niewiasta i smok

„Pracę rolnika, mozolny wysiłek cichych, co posiądą ziemię, upodobała sobie Królowa Pokoju. Królowa nieba i ziemi, władająca wszystkim, co żyje, pozostałaby obojętna na to, co z ziemi wyrosło? Pobożność ludu polskiego uwiła Jej wieniec legend piękniejszy niż dożynkowy. (…) Tej Opiekunce, Matce miłości i nadziei świętej, lud polski składa zboża i zioła w dniu Jej Wniebowzięcia. Ona poniesie je ze sobą niby wonny oddech ziemi – hołd Stworzycielowi od Jego stworzenia. Rzeczniczka wszelkich potrzeb i nędz świata. Przodownica miłosierna, odziana w koronę uwitą z kłosów, zroszoną kroplami potu ludzkiego” – pisała Zofia Kossak-Szczucka w „Roku Polskim”. Choć w naszym polskim sposobie mówienia o Matce Jezusa zawsze jest dużo czułości, sentymentalizmu – to nie tylko emocje każą nam widzieć w Niej powierniczkę trosk i pewny ratunek. Opisy biblijne szkicują Jej postać jako kogoś, kto nie pozostaje obojętny na ludzki los. Jest wierna swojemu Synowi, wierna obietnicy danej Bożemu posłańcowi w dniu zwiastowania. Aż po krzyż. I o tej wierności nieustannie nam przypomina.
Liturgia Słowa dzisiejszego dnia to katecheza o Kościele utożsamianym przez apokaliptyczny obraz Niewiasty i jego misji w świecie. Ma moc obdarowywania życiem płynącą z obecności w nim samego Zbawiciela. Przez wieki wyśpiewuje nieustanne „Magnificat”. To nie tylko pieśń wdzięczności młodej Matki, świadomej wyróżnienia, ale modlitwa, zdefiniowanie posłannictwa i jedno z podstawowych jego zadań: uwielbienie, składanie dziękczynienia Bogu za dar zbawienia, za Jego miłosierdzie. Liturgia uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przywołując obraz z Apokalipsy o walce, w jakiej uczestniczy Niewiasta – Kościół, przypomina jeszcze o czymś bardzo ważnym: nie istnieje coś takiego jak tzw. święty spokój. Duchowa rzeczywistość, którą współtworzymy, to permanentna walka. Często zakamuflowana, bagatelizowana. Przeciwnik – inteligentny i bezwzględny – to „wielki Smok barwy ognia, mający siedem głów i dziesięć rogów”. Zło ma kształt systemu, zorganizowanej w bardzo misterny sposób struktury, przy pomocy której jednak nie jest w stanie pokonać Dziecięcia. Warto pamiętać o tym dzisiaj, kiedy obnaża ono swoje kolejne oblicza, gdy jesteśmy kuszeni wizją świata bez Boga, perspektywą zepchnięcia na margines życia ludzi wierzących.

ks. Paweł Siedlanowski
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl