Dzień św. Jana Pawła II w Madrycie

Polacy w Madrycie obchodzili po raz pierwszy dzień św. Jana Pawła II. Do uroczystości włączyli się Hiszpanie oraz przedstawiciele innych narodowości. Polakami, którzy gromadzą się w parafii pw. św. Walentego i św. Kazimierza (leży w dzielnicy Vicálvaro), opiekują się od blisko dwunastu lat polscy redemptoryści.

Do Parafii św. Walentego i św. Kazimierza tłumnie przybyli Polacy z Madrytu i okolic. Po raz pierwszy mogli świętować i dziękować za św. Jana Pawła II. Jego duży obraz w prezbiterium, przystrojony biało-czerwonymi kwiatami, witał nie tylko rodaków, ale także licznych Hiszpanów i przedstawicieli innych narodowości.

“Jan Paweł II jest wielkim darem polskiego Kościoła dla Kościoła Powszechnego, dla nas wszystkich. Polski Papież kochał Hiszpanię, ziemię Maryi, i uczył nas miłować Boga i bliźniego” – powiedział w homilii ks. José Galera.

Kiedy Zespół “Krakus” z podmadryckiego Mostolesu zaśpiewał piosenkę o Wadowicach w niejednym oku pojawiła się łza wzruszenia.  “Miałam wrażenie, że Papież się uśmiechał” – mówiła Maria z Mielca, która jest w Hiszpanii od ponad 20 lat.

Duże zainteresowanie wzbudzili członkowie hiszpańskiej organizacji „Poland first to fight”, którzy przybyli w mundurach polskich żołnierzy z września 1939r. i z biało-czerwonym sztandarem. Po mszy świętowanie trwało dalej w salach parafialnych przy śpiewaniu znanych piosenek i polskim serniku.

“Jan Paweł II zawsze przypominał nam, Polakom, że musimy dbać o nasz polski język i nasze tradycje na obczyźnie. My staramy się to robić” – powiedział Paweł, dyrektor Zespołu Muzycznego Krakus.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl