fot. PAP/EPA

Ćwierć miliona pielgrzymów w Fatimie

Ponad ćwierć miliona pielgrzymów z całego świata wzięło udział w uroczystościach 96. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie.

W czasie Mszy św. na placu przed bazyliką w Fatimie przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii ks. kard. Jose Policarpo dokonał zawierzenia pontyfikatu Papieża Franciszka.

Tobie, Matko Kościoła, powierzamy posługę tego Papieża. Niech zdoła on ogarnąć ludzkość miłością Twego Syna, gdyż tak bardzo potrzebuje dziś ona czuć się kochana – powiedział patriarcha Lizbony.

Ksiądz kardynał wyraził przekonanie, że Franciszek, podobnie jak i jego trzej poprzednicy: Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI, stanie się również fatimskim pielgrzymem.

Sam Papież nie był obecny na ceremonii. Ojciec Święty wyraził pełną gotowość udania się do Portugalii z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie w 2017 r.

Widać jak ważne jest orędzie fatimskie dla Ojca Św. Franciszka – mówi ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Przypomina, że orędzie to jest wezwaniem do pokuty, modlitwy i odmawiania Różańca Świętego, a jednocześnie jest pełne ufności i nadziei w szczególności na nasze czasy, kiedy widoczne są różne przejawy zła. Jak podkreśla ks. prof. Jan Machniak – zadajemy sobie dziś pytanie co to wszystko ma znaczyć; patrzmy z taką ufnością i prostotą dzieci fatimskich.

– Właśnie tą drogą chce też iść Ojciec Święty Franciszek. Papież Franciszek, który nie jest wielkim teologiem, ale którego prosta wiara, zaufanie, prosty uśmiech, serdeczność i życzliwość jest ogromna. Myślę, że ten gest duchowego zawierzenia opiece Matki Bożej Fatimskiej pontyfikatu Papieża Franciszka jest dla całego Kościoła znakiem – to jest ta droga; droga dzieci fatimskich, którą trzeba pójść – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Według szacunków portugalskiego sanktuarium do Fatimy dotarło na uroczystości ponad 200 Polaków w ramach sześciu grup pielgrzymkowych.

W tłumie zgromadzonych wiernych dominowali Portugalczycy, z których ponad 37 tys. przybyło do tego sanktuarium maryjnego w pieszych pielgrzymkach. Wielu miało ze sobą fotografie Papieża Franciszka.

 

RIRM

drukuj