Polska odnowiła akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbywają się dziś główne uroczystości 100-lecia objawień fatimskich, a także 20. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem. O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św., podczas której księża biskupi Kościoła w Polsce ponowili akt poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi. O istocie i wadze aktu mówił podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego.

W wydarzeniu biorą udział członkowie Konferencji Episkopatu Polski oraz najwyższe władze państwowe.

Ks. dr Krzysztof Czapla SAC zwrócił uwagę, że akt jest odpowiedzią na prośbę Matki Bożej.

– Jeśli Maryja prosi o poświęcenie się Jej Niepokalanemu sercu – odpowiadamy czynem na Jej wezwanie – powiedział kapłan.

Pierwotny akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi miał miejsce w 1946 roku na Jasnej Górze.

– Prymas Polski ks. kard. August Hlond w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej pokazał drogę ratunku dla naszej Ojczyzny, która była zalewana przez „czerwoną zarazę”. Polska jako jeden z pierwszych krajów po wojnie poświęciła się Niepokalanemu Sercu Maryi. Teraz taki akt dokonuje się na 100-lecie objawień fatimskich – wskazał  dyrektor Sekretariatu Fatimskiego.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach – polska Fatima – powstało z inicjatywy ks. Mirosława Drozdka jako wotum wdzięczności za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu. Świątynię konsekrował sam Papież Polak 20 lat temu.

– Jan Paweł II przypomniał nam istotę przesłania Fatimy, którym jest wołanie o nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Dziś, w 100-lecie Fatimy, w sanktuarium fatimskim, przy Sercu Niepokalanej gromadzi się Polska, państwo, Kościół, by powiedzieć Matce Bożej, że poświęcamy się Jej Niepokalanemu Sercu – mówił w „Aktualnościach dnia” ks. Krzysztof Czapla.

Uroczysty akt będzie następnie podejmowany przez poszczególne diecezje i wspólnoty parafialne 8 września.

– Akt zostanie ponowiony w dzień, kiedy będziemy obchodzić 71. rocznicę aktu, który jako pierwszy w historii miał miejsce na polskiej ziemi. To nie jest jednorazowa sprawa. Ten uroczysty akt ma się uwewnętrznić w duszy, świadomości narodu. Poświęcić ma się Polska, każde serce – podkreślił gość Radia Maryja.

– Nie ma innego państwa na świecie, jak Polska, która ma w swojej tożsamości to, że jest narodem katolickim. Polska zrodziła się przez chrzest. Bez Kościoła, bez religii katolickiej – nie ma Polski – dodał kapłan.

Cała rozmowa z ks. dr. Krzysztofem Czaplą SAC, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego, dostępna jest [tutaj].

* * *

Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

O Święta i Niepokalana Dziewico!

Jakimi pochwałami zdołamy wysławić Ciebie, która za­mknęłaś w swym łonie Tego, którego niebiosa ogarnąć nie mogą. Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona.

Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzie­ciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro­wanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepoka­lanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Two­ją prośbę.

Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką pol­skich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym. Zobowiązujemy się bronić związku małżeńskiego ustano­wionego przez Boga i nie dawać posłuchu podszeptom złe­go ducha, zachęcającego nas do nadużywania wolności i do realizowania źle rozumianej tolerancji.

Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zo­stały dotknięte zepsuciem moralnym.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczęte życie Jezusa a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą łaskę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Rodzicielko Założyciela Kościoła, my polscy biskupi – w naszej pasterskiej posłudze – będziemy dążyli do tego, by wzrastało i umacniało się Mistyczne Ciało Chrystusa, by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu, Krzyżowi świętemu i Ewangelii, a osoby życia konsekrowanego realizowały swój zakonny charyzmat i były dla świata czytelnym znakiem obecności Twojego Syna.

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Nasza Matko i Królowo, pragniemy – poprzez autentycznie chrześcijański styl życia – przyczyniać się do powrotu tych, którzy odeszli z Owczarni Chrystusa, aby odnaleźli na nowo Twojego Syna i zrozumieli, że tylko On jest „Drogą i Prawdą i Życiem” (J 14, 6).

Wszyscy: Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!

Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna.

Poświęcając się Twemu Niepokalanemu Sercu, pragniemy jak najściślej zjednoczyć się z Tobą, Najświętsza Dziewico, oddając się Chrystusowi – jedynemu Zbawicielowi, który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl