Pamiątki po Janie Pawle II w nowym muzeum w Fatimie

W miejscowości Fatima, w środkowej Portugalii, otwarto nowe muzeum poświęcone uczestnikom objawień maryjnych z 1917 roku. Wśród eksponatów znajdują się również pamiątki po Janie Pawle II.

Jak poinformowała Leopoldina Simoes, rzeczniczka prasowa sanktuarium w Fatimie, w pobliżu którego uruchomiono nowe muzeum, głównym celem przyświecającym placówce jest przybliżenie życia i duchowości Franciszka i Hiacynty Marto – dzieci, które brały udział w objawieniach.

„Muzeum, o nazwie Dom Świec, posiada szereg przedmiotów, które należały do małych pastuszków. Nie zapomniano w nim również o polskim papieżu, osobie bardzo blisko związanej z Fatimą. Otwarty obiekt jest teraz drugim, po muzeum w mieszczącym się obok rektoratu sanktuarium, obiektem prezentującym osobiste rzeczy Jana Pawła II” – wyjaśniła Leopoldina Simoes.

 W nowym muzeum zgromadzono szereg dokumentów Jana Pawła II dotyczących tego portugalskiego sanktuarium, a także samego polskiego papieża. „Jest wśród nich m.in. dekret o beatyfikacji Jana Pawła II” – dodała rzeczniczka sanktuarium w Fatimie. W Domu Świec, do którego wstęp jest bezpłatny, zaprezentowano także osobiste rzeczy Jana Pawła II, wśród nich m.in. krzyż papieski, szaty liturgiczne, parę butów oraz bawełnianą chusteczkę.

Dotychczas jedynym miejscem prezentującym pamiątki po polskim papieżu w Fatimie była stała ekspozycja zatytułowana „Fatima: Światło i Pokój”. W muzeum tym znajdują się tysiące przedmiotów ofiarowanych w ciągu ostatnich dekad jako wotum dziękczynne dla Matki Boskiej Fatimskiej. Zostały one przekazane zarówno przez słynne osobistości, jak też zwyczajnych ludzi.

Wśród prezentów, jakie Jan Paweł II ofiarował portugalskiemu sanktuarium, były m.in. szaty liturgiczne z trzech mszy świętych odprawionych przez niego w Fatimie, pierścień, który Karol Wojtyła otrzymał od kardynała Stefana Wyszyńskiego na początku swojego papieskiego pontyfikatu w 1978 roku, a także kula, którą w 1981 roku zamachowiec Mehmet Ali Agca ranił Jana Pawła II. Pocisk umieszczony został w koronie figurki Matki Boskiej przez samego papieża. Jan Paweł II wiązał swoje ocalenie w zamachu z 13 maja 1981 roku ze wstawiennictwem Matki Boskiej Fatimskiej.

Do portugalskiego sanktuarium przybywał trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 roku. W trakcie swojej ostatniej wizyty ogłosił błogosławionymi najmłodszych uczestników objawień – rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto. Trzecią uczestniczką była Łucja dos Santos. Objawienia maryjne w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boska prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl