fot. jasnagora.com

Rozpoczęła się adoracja przy Monstrancji Fatimskiej na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze rozpoczęła się dziś kilkudniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej, będącej narodowym wotum z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Monstrancja, która odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce, w Częstochowie będzie do 3 maja.

Monstrancja to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień fatimskich. Dar został przygotowany przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysłodawcą był kustosz zakopiańskiego sanktuarium ks. Marian Mucha.

We wrześniu tego roku osoby niepełnosprawne oraz pielgrzymi z Podhala i innych regionów zawiozą monstrancję do Fatimy. Do tego czasu będzie ona odwiedzać polskie ośrodki kultu maryjnego oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych.

Peregrynacja monstrancji w ramach tzw. Pielgrzymki Pokoju odbywa się za zgodą Konferencji Episkopatu Polski. Jej ideą jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin sercu Maryi.

Jasna Góra, gdzie adoracja rozpoczęła się dziś rano, jest jednym z najważniejszych miejsc na trasie pielgrzymki.

„Trudno wyobrazić sobie, by dar polskiego narodu miał ominąć Częstochowę. To tak, jakby Maryja nie miała zajść do domu” – powiedział dyrektor generalny Fundacji Aniołów Miłosierdzia Grzegorz Kiciński.

Każdego 3 maja obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Głównym punktem uroczystości tego dnia będzie Msza św. na Jasnej Górze, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Tego samego dnia po południu, w czasie procesji eucharystycznej, nastąpi uroczyste zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu w Monstrancji Fatimskiej.

Monstrancja Fatimska przedstawia Maryję – niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce umieszczenia Najświętszego Sakramentu.

„Niepokalane Serce Maryi to dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju” – wyjaśnia biuro prasowe Jasnej Góry.

Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Monstrancja powstała w gdańskiej pracowni renomowanego złotnika, bursztynnika i twórcy sztuki sakralnej Mariusza Drapikowskiego, który jest także m.in. autorem ołtarza adoracji na Campus Misericordiae, gdzie odbyły się główne uroczystości ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Peregrynacji monstrancji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci. To rodzaj narodowej kwesty na rzecz drugiego, obok monstrancji, wotum Polaków z okazji 100-lecia objawień fatimskich, którym będzie pierwsze hospicjum dziecięce na Litwie.

„W ten sposób zamkniemy Europę w dwie modlitewne klamry: z jednej strony Fatima – monstrancja maryjna, z drugiej Wilno – żywa monstrancja, hospicjum dla dzieci” – wyjaśnił Grzegorz Kiciński.

Jasnogórska adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej odbywa się Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, przy bazylice.

PAP/RIRM

drukuj