fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Zakończyły się uroczystości w polskiej Fatimie

W „polskiej Fatimie” – w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach dokonano dziś uroczystego odnowienia Aktu Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. To wydarzenie wpisuje się w 100. rocznicę objawień fatimskich oraz w 20. rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Dzisiejsze uroczystości zgromadziły na zakopiańskich Krzeptówkach tłumy wiernych nie tylko z Zakopanego i okolic, ale z różnych stron naszej Ojczyzny oraz świata. Obecni byli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Orędzie fatimskie, którego 100–lecie obchodzimy w tym roku, jest orędziem nadziei i jednocześnie także orędziem radości (…). To co niesie ze sobą orędzie to są właśnie słowa Matki Najświętszej: Moje Niepokalane Serce Zwycięży. Czyli jakkolwiek przedstawiały by się nam czasy obecne, jakkolwiek byśmy je oceniali to ostatecznie na końcu czasów stoi zwycięstwo Maryi. Zwycięstwo Jej Niepokalanego Serca – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.

Homilię wygłosił ksiądz biskup Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor Sanktuarium w Fatimie.

– Fatima, drodzy bracia i siostry, idzie pod prąd tej ogromnej fali sekularyzacji, która dążyła i nadal dąży do zmarginalizowania Boga w życiu ludzi oraz społeczeństwa proponując i próbując stworzyć raj bez Niego. Kilka lat temu papież Benedykt XVI dosadnie przekonywał: doświadczenie mówi nam, że świat bez Boga staje się piekłem. Jest przepełniony egoizmem, rozbitymi rodzinami, nienawiścią między jednostkami i nacjami, wielkim niedostatkiem miłości, radości i nadziei – powiedział ks. bp Virgílio do Nascimento Antunes.

W trakcie uroczystości księża biskupi ponowili Akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, który jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 roku. Wtedy to na Jasnej Górze księża biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski, księdza kardynała Augusta Hlonda, poświęcili naszą Ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi.

– Przyrzekamy uczynić wszystko, aby w naszym życiu osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym realizowała się nie nasza własna wola, ale wola Twojego Syna. Poświęcając się Twemu Niepokalanemu Sercu, pragniemy jak najściślej zjednoczyć się z Tobą, Najświętsza Dziewico, oddając się Chrystusowi, Jedynemu Zbawicielowi, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen – odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września tego roku.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj