Caritas Polska wspiera budowę szkoły w Kenii

W Kenii mieszka prawie tyle samo ludzi co w Polsce, połowa z nich żyje poniżej granicy ubóstwa, często w niedożywieniu. Prawie 7 procent mieszkańców Kenii jest zarażonych wirusem HIV. Poważny problem stanowi edukacja, która zarówno w wymiarze publicznym jak i prywatnym jest płatna. Problemem jest również brak aktywizacji zawodowej kobiet.

Caritas Polska od 9 stycznia do 9 lutego 2014 roku zbiera fundusze na wybudowanie przedszkola w górskiej miejscowości Subukia – oddalonej 200 km od stolicy Kenii Nairobi. Od marca ubiegłego roku funkcjonuje tam misja Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Najbliższa szkoła oddalona jest o wiele kilometrów, obecnie zajęcia z braku pomieszczeń prowadzone są pod drzewem.

Jeśli możecie pomóc, będzie nam lżej … –  mówią mieszkanki Subukii. Funkcjonowanie przedszkola ma zapewnić każdemu dziecku: bezpieczeństwo, minimum jeden posiłek dziennie oraz opiekę medyczną. Samotne matki zostawiając w przedszkolu swoje dzieci będą uczestniczyły w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Caritas i Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

– Przedszkole jest elementem pierwszej edukacji wśród dzieci i z mojego doświadczenia, jakie zdobyłem przebywając tam wynika, że dzieci, które już wcześniej uczęszczały do przedszkola mówią lepiej po angielsku i są lepiej odżywione, bo przedszkole gwarantuje posiłki. Poza tym są bardziej otwarte na ludzi, mają większe szanse na lepszą edukację,  znalezienie zatrudnienia i w ogóle na lepszą przyszłość –  mówi Kamil Kwiatkowski, wolontariusz, który przez dwa miesiące przebywał w Subukii.

Koszt wybudowania przedszkola wynosi 65 890 zł. Przedszkole będzie zajmować powierzchnię 63 m2 i będzie specjalnie przygotowane do prowadzenia zajęć w czasie pory deszczowej. Po uruchomieniu placówki zostaną zakupione dla dzieci niezbędne pomoce dydaktyczne, przybory szkolne oraz książki. To nie pierwsza akcja pomocy Afryce organizowana przez Caritas Polska.

–  Caritas Polska niesie pomoc mieszkańcom Afryki od wielu lat. Do tej pory udało nam się zrealizować następujące projekty: dożywianie sierot w Liberii, dożywianie dzieci w Sudanie, budowę studni głębinowej w Kamerunie, budowę studni w Czadzie, odbudowę szkoły w Rwandzie; a także cztery inwestycje w Kongo: budowę ośrodka zdrowia, budowę wodociągu, zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz pomoc dla sierot. Teraz na naszą pomoc czekają przedszkolaki z Kenii–  mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Pomóc w budowie przedszkola można dokonując wpłaty na konto Caritas z dopiskiem KENIA lub wysyłając SMS charytatywny o treści KENIA pod numer 72052 koszt 2,46 zł z VAT. Informacje dotyczące samej akcji jak i sytuacji w Kenii można znaleźć na stronie www.akcjecaritas.com oraz na www.facebook.com/akcjecaritas.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl