Kenia: kolejny apel biskupów o pokój

Jesteśmy razem z naszymi mężczyznami i kobietami w mundurach, którzy służą w sąsiedniej Somalii, a także z tymi, którzy w bezinteresownej służbie dla naszego kraju złożyli najwyższą ofiarę życia, wypełniając swoje zadania”. W takich słowach biskupi Kenii przekazali kondolencje ofiarom masakry dokonanej na kenijskim kontyngencie wojskowym.

Do zdarzenia doszło 15 stycznia w bazie w El-Adde na południu Somalii, gdzie stacjonują siły Unii Afrykańskiej. Podczas zamachu eksplodowały trzy samochody-pułapki.

W specjalnym oświadczeniu biskupi wezwali Kenijczyków do okazania solidarności rodzinom ofiar. Wyrazili też nadzieję, że ten tragiczny incydent przyczyni się do pogłębienia jedności narodu. Kenijski episkopat apeluje także o modlitwę za Somalię, która od dziesięcioleci pogrążona jest w konflikcie. Biskupi wyrażają jednak nadzieję na przywrócenie tam pokoju. Zwracają się do społeczności międzynarodowej o podjęcie jak najszybciej wspólnych działań w tej kwestii.

Mimo, że do ataku doszło już ponad tydzień temu, wciąż nie ma ostatecznego oficjalnego potwierdzenia, ile było ofiar. Wstępne doniesienia mówią o co najmniej 30 zabitych. Jednak prasa w Nairobi podaje wyższe liczby. Informuje także o żołnierzach porwanych przez działającą w Somali sunnicką organizację zbrojną Shabaab. Kenijskie służby specjalne prowadzą intensywne próby uwolnienia uprowadzonych wojskowych.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl