Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem

Drodzy bracia i siostry,

tego poranka, sprawując koncelebrowaną liturgię Eucharystii w Bazylice Św. Piotra, zainaugurowaliśmy Zgromadzenie Ogólne Nadzwyczajnego Synodu Biskupów. Ojcowie Synodalni, pochodzący ze wszystkich stron świata, wraz ze mną będą przeżywać dwa intensywne tygodnie słuchania i dyskusji, użyźniane modlitwą,  poświęcone tematowi “Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”.

Dzisiejsze Słowo Boże przedstawia obraz winnicy jako symbolu ludu, który Pan wybrał. Tak jak winnica, lud wymaga wiele troski, wymaga miłości cierpliwej i wiernej. Tak Bóg postępuje z nami, i tak winniśmy postępować także my, Pasterze. Także zajmowanie się rodziną jest sposobem pracy w winnicy Pańskiej, ponieważ przynosi owoce dla Królestwa Bożego (por. Mt 21,33-43).

Ale żeby rodzina mogła dobrze funkcjonować, z zaufaniem i nadzieją, trzeba aby była karmiona Słowem Bożym. Dlatego szczęśliwym zbiegiem okoliczności jest, że właśnie dzisiaj nasi bracia Pauliści zechcieli zorganizować wielką dystrybucję Biblii, tu na Placu i w wielu innych miejscach.  dziękujemy naszym braciom Paulistom. Uczynili to z okazji stulecia ich założenia, dokonanego przez błogosławionego Jakuba Alberione, wielkiego apostoła komunikacji. A zatem dzisiaj, gdy rozpoczyna się Synod poświęcony rodzinie, z pomocą Paulistów możemy powiedzieć: W każdej rodzinie Pismo Święte! Ale ojcze, my mamy dwie, albo trzy…! Ale gdzie ja schowaliście? Biblia nie jest po to, żeby postawić ją na półce w szafie, ale żeby trzymać ją w ręce, aby często ją czytać, każdego dnia, czy to indywidualnie, czy razem, jako mąż i żona, rodzice i dzieci, chociażby wieczorem, zwłaszcza w niedzielę.  W ten sposób rodzina rośnie, rozwija się, w świetle i mocy Słowa Bożego!

Zapraszam wszystkich do wspierania prac synodalnych poprzez modlitwę, wzywając macierzyńskiego wstawiennictwa Maryi Dziewicy. W tej chwili łączymy się duchowo ze wszystkimi, którzy w Sanktuarium Pompejańskim zanoszą tradycyjne “Wołania” do Madonny Różańcowej. Niech Ona wyprasza pokój, dla rodzin i całego świata!

Angelus Domini…

Drodzy bracia i siostry,

wczoraj w Stanach Zjednoczonych została ogłoszona błogosławioną Siostra Maria Teresa Demjanovich, ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Elżbiety. Dziękujmy Bogu za tę wierną uczennicę Chrystusa, która prowadziła bogate życie duchowe. Dzisiaj we Włoszech obchodzony jest Dzień pokonywania barier architektonicznych. Pozdrawiam tych, którzy troszczą się o zagwarantowanie równych możliwości dla wszystkich, niezależnie od fizycznej kondycji poszczególnych osób.  Ufam, że zarówno Instytucje państwowe jak i poszczególni obywatele będą coraz bardziej wrażliwi na ten ważny aspekt społeczny. A teraz pozdrawiam serdecznie was wszystkich, wierni mieszkańcy Rzymu i pielgrzymi, przybyli z Włoch i innych krajów. Pozdrawiam szczególnie studentów z Australii i z Gimnazjum Św. Bonawentury z Dylingi (w Niemczech), młodzież z Jordanii, Stowarzyszenie Św. Jana de Matha i wiernych z parafii św. Pawła z Bergamo. Pozdrawiam pielgrzymów przybyłych na rowerach z rejonu mediolańskiego we wspomnienie Św. Gianny Beretty Molli, świętej matki rodziny, świadka Ewangelii życia, i zachęcam do kontynuowania waszych inicjatyw solidarności na rzecz osób najbardziej potrzebujących.

Proszę was, abyście nie zapominali modlić się za Synod. Proście Maryję, aby opiekowała się tym Zgromadzeniem synodalnym.

Wszystkim życzę dobrej niedzieli. Proszę, módlcie się za mnie. Do zobaczenia!

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj