fot. PAP/EPA

Ojciec św. przybył z wizytą apostolską do Gruzji

Papież Franciszek rozpoczął swą podróż apostolską do Gruzji i Azerbejdżanu. O godz. 14.55 czasu lokalnego samolot włoskich linii lotniczych Alitalia z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku w Tbilisi.

Mottem pielgrzymki są słowa „Pokój Wam”. To już druga wizyta papieża na Kaukazie. W czerwcu odwiedził on Armenię.

Wśród obecnych na płycie lotniska byli m.in. prezydent Gruzji, Giorgi Margwelaszwili z małżonką, zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha – Eliasz II i nuncjusz apostolski w Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie – ks. abp Marek Solczyński.

Po oficjalnej ceremonii powitalnej papież Franciszek spotkał się z prezydentem Giorgim Margwelaszwilim, władzami Gruzji oraz patriarchą Eliaszem II.

Gruzja i Azerbejdżan to kraje o długiej historii i starożytnej kulturze. Kaukaz Południowy to rejon, który przenika starożytna tradycja chrześcijańska, ale również podziały na tle narodowościowym, czy religijnym. Kraje te doświadczone są napięciami i konfliktami. W Gruzji od czasów upadku komunizmu dominuje Kościół prawosławny. Należy do niego 85 proc. społeczeństwa. Prawosławni przejęli zabrane wcześniej przez władze komunistyczne katolickie świątynie.

To jeden z problemów we wzajemnych relacjach – tłumaczył doradca prezydenta Gruzji Tengiz Pkhaladze.

Wizyta papieża jest ważnym wydarzeniem, które podkreśla znaczenie Gruzji, ponieważ jest to najstarszy chrześcijański kraj. Mamy wiele sanktuariów, które są cenne i święte zarówno dla katolików, jak i dla prawosławnych. A kultura naszego kraju jest efektem synergii różnych religii, różnych kultur i różnych cywilizacji – podkreślił Pkhaladze.

Dlatego katolicy w Gruzji z niecierpliwością czekali na Ojca Świętego – wskazał ks. abp Giuseppe Pasotto, administrator apostolski Kaukazu.

– Ojciec Święty uwielbia spotykać się z ludźmi. Takie spotkania zawsze przynoszą pokój i jedność. Myślę, że pokój i jedność będą darami, jakie Ojciec Święty tutaj zostawi – mówił ks. abp Pasotto.

Wieczorem Ojciec Święty uda się do kościoła obrządku chaldejskiego, gdzie będzie czekać na niego patriarcha Babilonu Louis Raphael Sako oraz wspólnota asyryjsko-chaldejska. Zmaga się ona z ogromnymi prześladowaniami na Bliskim Wschodzie.

W sobotę rano papież Franciszek odprawi Mszę św. na stadionie w Tbilisi. Wezmą w niej udział przedstawiciele gruzińskiego prawosławia. Po południu Ojciec Święty spotka się z duchowieństwem i odwiedzi ośrodek pomocy prowadzony przez zakon Kamilianów. Papież odwiedzi również miasto Mccheta, które jest jednym z najstarszych w Gruzji. Znajduje się w nim siedziba Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

W niedzielę papież uda się do Azerbejdżanu.

Transmisja z podróży apostolskiej Ojca Świętego do Gruzji i Azerbejdżanu jest nadawana w TV Trwam i Radiu Maryja.


TV Trwam News/RIRM

drukuj