99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

„Migracje: pielgrzymka wiary i nadziei” – to hasło 99. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Jak co roku Ojciec Święty Benedykt XVI skierował na ten dzień specjalne orędzie.

Papież nawiązuje w rozpoczętym Roku Wiary do 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i 60. rocznicy ogłoszenia Konstytucji Apostolskiej „Exsul familia”. Kościół jest odpowiedzialny za niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary. Celem więc tego dnia jest zwrócenie uwagi na problemy migrantów oraz obudzenie poczucia odpowiedzialności za duchową i materialną pomoc „ludziom w drodze”.

Benedykt XVI wskazuje najpierw na pozytywne aspekty migracji, które wiążą się z nadzieją na poprawę warunków życia. Wielu ludzi podejmuje wyjazd z głębokim zaufaniem Bogu.

Mimo biedy i cierpienia, dramatów i tragedii, z jakim wiąże się migracja, Kościół dostrzega w niej wielki potencjał i możliwości, również w wymiarze religijnym. Migranci i uchodźcy mogą wnosić wkład w dobro kraju, do którego przybyli, dając także świadectwo wiary, które pomoże wspólnotom o dawnej tradycji chrześcijańskiej spotkać się z Chrystusem i Kościołem.

Ojciec Święty w orędziu na ten dzień zwraca uwagę, że „liczne migracje są konsekwencją niepewności ekonomicznej, braku podstawowych dóbr, klęsk naturalnych, wojen, zamieszek społecznych”. Migracje często stają się „kalwarią do przetrwania”. Takim problemem jest kwestia imigracji nielegalnej, jak też bolesne sytuacje z handlem ludźmi oraz wyzyskiwaniem zwłaszcza kobiet i dzieci.
Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma pomóc migrującym w odnowieniu zaufania Bogu. Tylko z Nim można przezwyciężyć przeszkody i trudności, ubogacając się świadectwem otwarcia i gościnnością innych narodów.

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruch Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej włączają się w apel Ojca Świętego i zapraszają w niedzielę 13 stycznia br. na modlitwę za polskich migrantów.
Mszę Świętą w kaplicy Domu Generalnego księży chrystusowców w Poznaniu o godz. 10.30 odprawi Prymas Polski Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk, Metropolita Gnieźnieński. Jest to szczególna okazja do modlitwy za naszych rodaków wyjeżdżających z kraju w poszukiwaniu pracy, by zachowywali łączność z rodziną i dawali świadectwo wiary w świecie.

Biuro Prasowe KEP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl