fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

31. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

Górnicy po raz 31. przybyli w niedzielę ze swoją doroczną branżową pielgrzymką na Jasną Górę. Mszy dla pielgrzymów przewodniczył ks. bp Paweł Stobrawa z Opola.

Pielgrzymka jest organizowana przed przypadającym 4 grudnia świętem patronki górników św. Barbary. Tradycyjnie rozpoczyna się przy kościele pod jej wezwaniem, nieopodal Jasnej Góry, po czym górnicy z pocztami sztandarowymi, w galowych mundurach przechodzą w marszu na Jasną Górę, gdzie delegacje składają kwiaty przy pomniku bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W niedzielę po południu uczestnicy tegorocznej pielgrzymki wzięli udział w mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp Paweł Stobrawa. W homilii duchowny podziękował pracownikom przemysłu wydobywczego za ich pracę, wyraził troskę o górniczą branżę, o miejsca pracy, zapewnił też o modlitwie za bezrobotnych.

„Mimo świętowania z niepokojem myślimy o przyszłości. Razem z wami niesiemy w sercu niepewność, która rodzi zapowiedź zmian strukturalnych w sektorze górniczym i energetycznym” – powiedział, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium kapłan.

Jednocześnie zachęcał górników, by mimo trosk i niepokojów związanych z pracą, „inwestowali w swoje życie duchowe”: opierali się na wierze przeżywając codzienność w jedności z Bogiem.

„Potrzebna jest zwykła, ludzka uczciwość, życzliwość, dobroć, poszanowanie – i te wartości zechciejcie pielęgnować w sobie i w swoich rodzinach” – wezwał duszpasterz.

Ks. bp Paweł Stobrawa akcentował, że fundamentem prawdziwej religijności w Polsce zawsze były zdrowe, przeniknięte odpowiedzialnością przed Bogiem rodziny i ocenił, że „rodziny górnicze zawsze były tu świetlanym przykładem”. Zaapelował też do górników, aby stali oni „na straży moralnie zdrowej rodziny”.

„Niech wasze rodziny, oparte na świętym i trwałym małżeństwie, dają nadal ojczyźnie i Kościołowi wspaniałych ludzi o niezwykłych charakterach. W swoje rodziny wnoście dużo dobroci, sprawiedliwości, życzliwości, pokoju, a więc te wartości, których spragniony jest współczesny świat” – życzył ksiądz biskup.

W pielgrzymce uczestniczyli górnicy węgla kamiennego, brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy i elektronicy. Wśród pielgrzymów byli: pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Piotr Pyzik oraz jeden z jego poprzedników, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.

Pielgrzymkę Górników organizuje krajowy sekretariat górnictwa i energetyki „Solidarności”. Z okazji pielgrzymki w niedzielę na jasnogórskiej wieży zawieszono zielono-czarne flagi.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl