25. Spotkanie Anonimowych Alkoholików na Jasnej Górze

Tysiące osób z całego kraju uczestniczy w 25. Spotkaniach Anonimowych Alkoholików na Jasnej Górze. Dwudniowa pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Radosna prawda – trzeźwy dom i rodzina”.

Otwarcie jasnogórskich spotkań odbyło się w Kaplicy Matki Bożej. W tegorocznym programie, oprócz spotkań skierowanych do anonimowych alkoholików, zorganizowano mityngi anonimowych hazardzistów i narkomanów.

„Podczas spotkań osoby uzależnione opowiadają o sobie, o swoich problemach. Są także specjalne mityngi dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia, podczas których opowiadają o swoich przeżyciach, rodzinnej gehennie, uzależnionych ojcach czy braciach” – powiedział pan Mieczysław z Częstochowy, jeden ze współorganizatorów spotkań.

Dodał, że zainteresowanie spotkaniami jest duże.

„Sale są pełne. Na Jasną Górę zjechały nie tylko osoby uzależnione, ale również ich rodziny. Sądzę, że z całej Polski przyjechało co najmniej kilkanaście tysięcy osób” – dodał pan Mieczysław, który w jasnogórskich spotkaniach uczestniczy od 15 lat.

Spotkaniom towarzyszy m.in. prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem Anonimowych Alkoholików. Organizatorzy 25. Jubileuszowych Spotkań Anonimowych Alkoholików organizowanych pod hasłem „Radosna prawda – trzeźwy dom i rodzina” zaprosili ok. 2 tys. grup AA z całego kraju.

W sobotę uczestnicy spotkania wzięli udział w Drodze Krzyżowej i Apelu Jasnogórskim, po którym rozpoczęła Msza św. Eucharystii sprawowanej na placu przed Szczytem Jasnogórskim przewodniczył ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy częstochowski. Dziś pątnicy zawierzą się Matce Bożej.

Na zjazd przyjeżdżają nie tylko wierni. Co roku spotykają się tu kobiety i mężczyźni, którzy chcą się ze sobą podzielić własnymi doświadczeniami, siłą, nadzieją z tymi, którzy tak jak oni podjęli ten trud i na co dzień zmagają się ze swoimi słabościami, ale też z tymi którzy dopiero podjęli z nimi walkę. Na Jasnej Górze pragną znaleźć siłę i potrzebne łaski do tego, aby wytrwać w postanowieniu trzeźwości.

Organizatorami spotkań są: częstochowskie Grupy AA „Olśnienie” i Grupy Al.-Anon „Nadzieja” i „Wytrwałość”.

PAP/RIRM

drukuj