fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

30. rocznica śmierci błogosławionych męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka

Dziś przypada 30. rocznica śmierci błogosławionych męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Ci polscy franciszkanie zostali zabici przez terrorystów w 1991 roku, posługując na misjach w Peru.

Franciszkanie, O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, wyjechali do peruwiańskiego Pariacoto w 1989 roku. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. zabici przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak” strzałami w tył głowy. O. Zbigniew Strzałkowski miał 33 lata, o. Michał Tomaszek miał 31 lat. W 2015 r. zostali wyniesieni na ołtarze. Od tego momentu kult błogosławionych trafił prawie do każdego zakątka świata.

– Mamy aktualnie 447 miejsc, gdzie są relikwie pierwszego stopnia, w tym w samej Polsce są 263 miejsca. Zostało przeprowadzonych prawie 400 różnych akcji związanych z braćmi męczennikami – mówił br. Jan Hruszowiec OFMConv, promotor kultu męczenników z Pariacoto.

Franciszkanie spoczywają w Pariacoto, w kaplicy Męczenników z Peru, zbudowanej w 2015 r. na uroczystość beatyfikacji. O. Zbigniew i o. Michał są pierwszymi polskimi misjonarzami, którzy zginęli śmiercią męczeńską.

– Razem są patronami w obronie przed terroryzmem. 5 maja w 2016 roku w Kalwarii Pacławskiej powstała krucjata różańcowa w obronie przed terroryzmem pod patronatem o. Michała i Zbigniewa – wskazał br. Jan Hruszowiec OFMConv.

I właśnie w Kalwarii Pacławskiej będą się odbywały uroczystości upamiętniające 30. rocznicę śmierci franciszkanów.

– Tam od 11 do 15 sierpnia, w Kaplicy pw. św. Rafała, będą wystawione zakrwawione koszule męczenników, w których byli podczas rozstrzelania. Są to relikwie pierwszego stopnia. Jest to krew męczenników – zwrócił uwagę promotor kultu męczenników z Pariacoto.   

Każdy będzie mógł tam przyjść, oddać cześć i poprosić o różne łaski przez wstawiennictwo polskich misjonarzy – dodał br. Jan Hruszowiec OFMConv.

 

 

TV Trwam News

drukuj