fot. Paweł Przypolski

27. pielgrzymka Skautów Europy do Sanktuarium Świętego Krzyża

W ostatni weekend września 2021 roku okolice Świętego Krzyża, w Górach Świętokrzyskich, stały się centrum życia wędrowników Skautów Europy. Pielgrzymowali oni już po raz 27. W tym roku hasłem były słowa: „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni” (Mt 5,6). W wydarzeniu uczestniczyło ponad 350 mężczyzn z całej Polski.

Rok temu, ze względu na pandemię, pielgrzymka miała wyjątkowy charakter. Przerwano ćwierćwieczną tradycję wędrowania w Górach Świętokrzyskich, a każde środowisko pielgrzymowało do lokalnego sanktuarium.

„Ciszę się, że jesteśmy znowu razem. Ta wspólnota, gotowanie na ogniu, śpiew, radość i ekspresja są czymś, co pozostaje na zawsze w pamięci” – mówi Bartek Krupa, który przyjechał tu z Warszawy, gdzie prowadzi gromadę dla chłopców w wieku od 9 do 12 lat.

fot. Paweł Przypolski

„W ubiegłym roku czegoś mi brakowało. Teraz już wiem, czego! To doświadczenie tej niesamowitej, ogólnopolskiej, braterskiej wspólnoty! Na Świętym Krzyżu można spotkać przyjaciół z odległych zakątków kraju. Wszyscy idziemy razem, by powierzyć Bogu nowy rok pracy, nasze radości i smutki; nasze jednostki i naszych podopiecznych” – wyjaśnia Marek Sydor, drużynowy z Rzeszowa, który pracuje z chłopcami w wieku od 12 do 17 lat.

Pielgrzymka trwa trzy dni. Rozpoczyna się wieczorem w czwartek. Każdy krąg wybiera sobie jedną z czterech tras. W sobotę przed południem wszyscy uczestnicy spotykają się w Nowej Słupi, u podnóża Świętego Krzyża. Tam uczestniczą w uroczystej Mszy św., koncelebrowanej przez ponad 20 duszpasterzy obecnych na wędrówce. Po nabożeństwie kręgi udają się na obrzeża Parku Narodowego, by przygotować obiad i uczestniczyć w konkursie teatralnym zwanym „Biesiadą”. Zwycięzcy otrzymują Topór Ekspresji, który strzegą przez cały rok. Pod wieczór rozpoczyna się Droga Krzyżowa, która wprowadza uczestników do bazyliki Krzyża Świętego.

Wędrownicy, przychodząc do kościoła, napotykają na zamknięte drzwi. Rozpoczyna się śpiew kanonu „Panie, Panie nasz, dokąd pójdziemy”, w trakcie którego kilku Harcerzy Rzeczypospolitej uderza laską o wrota bazyliki. Po trzecim uderzeniu drzwi się otwierają, a śpiewającym ukazuje się Najświętszy Sakrament i rozpoczyna się adoracja. Po adoracji odbywa się obrzęd Wymarszu Wędrownika – kilku uczestników, przy blasku pochodni, uroczyście wstępuje do wspólnoty dorosłych i zostaje nowymi Harcerzami Rzeczypospolitej.

W niedzielę po Mszy św. ma miejsce konferencja. Wśród prelegentów, na przestrzeni lat, znaleźli się między innymi, ks. abp Grzegorz Ryś, śp. ks. abp Henryk Hoser, ojciec Leon Knabit oraz wielu innych biskupów, księży i osób świeckich, którzy poruszali z uczestnikami wiele tematów, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Atrakcją i niespodzianką jest zawsze tegoroczny gość Skautów. W tym roku był nim Zbigniew Minda, wieloletni naczelnik Skautów Europy w Polsce oraz komisarz federalny Federacji Skautingu Europejskiego w latach 2009-2012, który dzielił się z nami historią początków skautów w Polsce.  Pielgrzymkę kończy uroczysty i radosny apel, po którym wędrownicy wracają do swoich środowisk.

fot. Paweł Przypolski

O skautach Europy  

Skauci Europy, w Polsce znani również jako Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży. Jest on prowadzony przez kadrę złożoną głównie ze studentów wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat przygody. Podwaliny katolickiego skautingu stworzył u progu XX wieku, w Belgii i Francji, sługa Boży Jakub Sevin, jezuita, na podstawie pedagogiki Roberta Baden-Powella (1920).

Ruch jednoczy młodych z różnych krajów Europy. Mają oni te same oznaczenia, prawo, mundury, teksty podstawowe i pedagogikę. Początki Ruchu sięgają roku 1956, gdy do istnienia powołali go młodzi Niemcy i Francuzi, którzy postanowili budować jedność Europy na Chrystusie.  Polska organizacja czerpie również z bogatej tradycji przedwojennego harcerstwa polskiego. Ruch rozwija młodego człowieka w pięciu obszarach. Są to zdrowie, zmysł praktyczny, charakter, duch służby i Bóg. Celem, do którego dąży cała formacja skautowa, jest świętość.

fot. Paweł Przypolski

Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerzy (12-17 lat), przewodniczki i wędrowników (powyżej 17 lat). Wychowują przez działanie, grę i przygodę. Polskie Stowarzyszenie należy do Federacji działającej w 20 krajach Europy. Uczy miłości  Ojczyzny wraz z miłością do innych narodów, tak właściwą duchowi chrześcijaństwa. Organizacja cieszy się statusem prywatnego stowarzyszenia wiernych na prawie papieskim. Nadał je w 2003 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. Tym samym Kościół wskazał, że formacja skautowa – realizowana w Ruchu – jest narzędziem wychowawczym wiodącym ku świętości.

phm. Szymon Helbin, szef Ekipy Komunikacji Skautów Europy 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl