Papieskie przesłanie na zlot Skautów Europy

Blisko 12 tys. członków Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy z 18 krajów bierze udział w zlocie „Eurojam 2014”. Tym razem młodzi adepci tej katolickiej organizacji spotykają się od 3 do 10 sierpnia w Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois we francuskiej Normandii.

Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich ks. abp Ciril Vasil’ SJ. Specjalne przesłanie do młodych skautów skierował Papież Franciszek.

Ojciec Święty nawiązał w nim do ewangelicznego motta tegorocznego Eurojamu: „Przyjdźcie i zobaczcie”. Jest to odpowiedź Jezusa na zadane mu przez uczniów pytanie: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz”. Papież Franciszek podkreśla zatem, że, aby spotkać Jezusa, trzeba razem z nim ruszyć na szlak.

W czasie drogi widzimy, że Bóg pozwala się spotkać na wiele sposobów: w pięknie Jego stworzenia, gdy wkracza z miłością w naszą historię, w relacjach braterstwa i służby, które praktykujemy wobec bliźnich” – napisał Papież.

Ojciec Święty przypomniał również trzy etapy odpowiedzi człowieka na skierowane do niego Boże wezwanie, o czym mówił do młodych podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Po pierwsze trzeba służyć bez obaw. Po drugie – doświadczyć Jego miłości, która wypełnia serca i usuwa lęk, a w końcu przyjąć zaproszenie do głoszenia Jego miłości aż po granice ziemi, służąc bliźniemu na najbardziej odległych peryferiach.

To wszystko będzie jednak możliwe, gdy zadbamy o przyjaźń z Jezusem, spotykając Go jeszcze częściej, zwłaszcza w Jego Słowie i w sakramentach – napisał Papież.

Papież Franciszek przypomniał, że wiele pokoleń wykorzystywało pedagogikę skautową do wzrastania na drodze ku świętości i praktykowaniu cnót. Warto zatem zaznaczyć, że Eurojam 2014, zorganizowane przez Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy, to tylko część wielkiej światowej rodziny skautów. Z polskich organizacji należy do niego Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE.

Radio Watykańskie/ RIRM

drukuj