325 lat temu urodził się św. Alfons Maria Liguori. O. A. Owczarski: Dzięki swojej działalności misyjnej i dziełom, które pozostawił – wpłynął na losy Kościoła nie tylko na terenie Włoch, ale na całym świecie

Święty Alfons Maria Liguori był nie tylko księdzem, zakonnikiem oraz założycielem nowego zgromadzenia zakonnego, ale był muzykiem, kompozytorem, malarzem, architektem i pisarzem. Dzięki swojej działalności misyjnej, kaznodziejstwu, dziełom, które nam pozostawił, wpłynął na losy Kościoła nie tylko na terenie Włoch, ale na całym świecie – mówił o. Adam Owczarski CSsR, dyrektor Instytutu Historycznego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

325 lat temu – 27 września 1696 roku – urodził się Alfons Maria Liguori, zakonnik, założyciel Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Do postaci świętego odniósł się o. Adam Owczarski CSsR.

– Święty Alfons Maria Liguori był nie tylko księdzem, zakonnikiem oraz założycielem nowego zgromadzenia zakonnego, ale był muzykiem, kompozytorem, malarzem, architektem i pisarzem. Dzięki swojej działalności misyjnej, kaznodziejstwu, dziełom, które nam pozostawił, wpłynął na losy Kościoła nie tylko na terenie Włoch, ale na całym świecie – mówił gość Radia Maryja.

Święty Alfons jest autorem ponad 111 dzieł. Najsłynniejszym z nich jest „Theologia moralis” – Teologia moralna.

– To podręcznik, z którego przez wiele dziesiątków lat uczyło się wielu nie tylko księży, zakonników, ale także ludzi świeckich. Było to najbardziej zwięzłe i kompletne kompendium teologii moralnej. Święty Alfons Maria Liguori uczył w swoich dziełach o miłości, jaką Bóg darzy człowieka. Duchowny starał się w swoich dziełach przezwyciężać rygoryzm moralny, który wówczas panował (…), ukazując miłosierdzie Boga dla człowieka, który jest grzeszny, ale jeśli się spowiada oraz obiecuje poprawę, to zawsze może do Boga wrócić – powiedział dyrektor Instytutu Historycznego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem o. Adama Owczarskiego CSsR można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj