Zwycięstwo PiS w 9 sejmikach; w niektórych potrzebni koalicjanci

Politycy PiS-u staną przed wyborem koalicjantów w niektórych sejmikach wojewódzkich. Z sondażu IPSOS wynika, że PiS wygrało wybory do sejmików w 9 województwach. W skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, KO – 26,7 proc. a PSL – 13,6 proc. Na czwartym miejscu uplasowało się SLD-Lewica Razem a dalej Kukiz’15.

Ze źródeł PAP w PiS wynika, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyło wystarczającą liczbę mandatów, by rządzić samodzielnie w trzech sejmikach: w woj. podkarpackim, małopolskim i lubelskim. W kilku pozostałych sejmikach PiS będzie miał „realne szanse” na zbudowanie większości koalicyjnej.

Dr Grzegorz Piątkowski, politolog, przyznaje, że decyzja o koalicjach na poziomie samorządowym może mieć wpływ na kolejne wybory.

Zdecydowanie ważniejsze niż sejmiki jest to, aby na poziomie centralnym władza była uczciwa, pomyślna i aby dbała o dobro Polski. Jeśli zostaną zawarte pewne koalicje, to tu wyborcy mogliby zawahać się, czy głosować w 2019 r. na Zjednoczona Prawicę. Musimy tu bardzo uważać na kwestie światopoglądowe – zaznacza dr Piątkowski.

Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych poznamy najpóźniej w czwartek.

Na godz. 15.00 zaplanowano dziś kolejną konferencje Państwowej Komisji Wyborczej.

RIRM

drukuj