Do Sejmu trafi uchwała ws. powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT

Niewykluczone, że jutro, a na pewno w tym tygodniu, do Sejmu trafi uchwała Prawa i Sprawiedliwości w sprawie powołania komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT.

Komisja będzie miała najprawdopodobniej 9-osobowy skład. Podobnie jak w przypadku komisji śledczej ds. Amber Gold,  pięć miejsc przypadłoby posłom PiS, a pozostałe miejsca politykom opozycji.

Jeśli proces powołania komisji śledczej przebiegnie sprawnie, to pierwsze przesłuchania świadków mogłyby się odbyć w drugiej połowie lub pod koniec maja – powiedział poseł Marcin Horała. Dodał, że uchwała, która wpłynie do Sejmu zawęża nieco obszar prac komisji śledczej w stosunku do propozycji złożonych w projekcie Kukiz’15, który jest już w parlamencie.

– Wszystko wskazuje na to, że wpłynie do Sejmu w tym tygodniu, być może jutro. Pewnie standardowo będzie to dziewięć osób. Komisja będzie zajmować się badaniem zarówno działań, jak i zaniechań działań w obszarze wyłudzeń podatków pośrednich, szczególnie podatków VAT, ale również np. akcyz podatkowych. Kiedy PO obejmowało rząd, to ta luka wynosiła ok 7-8 proc. i była jedną z najniższych w Europie. Została doprowadzona do 25-27 proc. To była już jedna z najwyższych wartości w Europie. […]To strata ok. 300 mld zł – podkreślił Marcin Horała.

Wcześniej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że jakieś dwa tygodnie po świętach komisja śledcza ds. VAT rozpocznie działanie. Za powołaniem zapowiedzianej przez PiS komisji opowiedzieli się: PO, Kukiz’15, Nowoczesna i PSL.

RIRM

drukuj