Związki zawodowe woj. kujawsko-pomorskiego planują protesty

Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPPZ z województwa kujawsko-pomorskiego zapowiedziały zorganizowanie manifestacji w regionie po zakończeniu czterodniowych protestów, zaplanowanych w dniach 11-14 września w Warszawie. 

O przygotowaniach do protestu we wtorek poinformowali na konferencji prasowej przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak i przewodniczący OPZZ województwa kujawsko-pomorskiego Harald Matuszewski.

Głównym wydarzeniem akcji w regionie ma być happening „Apel poległych obietnic PO i PSL”, którego termin zostanie ustalony po manifestacjach w stolicy.

– Jest wiele obietnic, które zostały złamane lub niedotrzymane. Nam udało się naliczyć 152 takie obietnice zaprezentowane w expose premiera czy w programach PO i PSL. Są to zapowiedzi m.in.: wyjścia z procedury nadmiernego deficytu w 2012 r., spadku długu publicznego do 52 proc. w 2012 r., finansowania armii na poziomie natowskim, budowy 100 świetlików – centrów kultury i bibliotek na wzór orlików, i obniżenia stawki VAT do 22 proc. – powiedział Leszek Walczak.

Zaznaczył, że oprócz niespełnionych obietnic o charakterze ogólnokrajowym są też obietnice składane przez miejscowych parlamentarzystów, m.in.: doprowadzenia do budowy drogi szybkiego ruchu S-5 w regionie.

Związkowcy w czasie akcji protestacyjnej w województwie chcą podnosić też sprawy m.in.: braku dostatecznych środków na służbę zdrowia i utrudnionego dostępu do leczenia, edukacji, zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, rozwoju gospodarczego w regionie, infrastruktury kolejowej i drogowej. Zapowiedzieli negocjacje z podmiotami odpowiedzialnymi za te sprawy w regionie, jak i przeprowadzenie akcji ulotkowej.

Przygotowano ulotki, które prezentują żądania związkowców o charakterze ogólnokrajowym, jak również informacje o pogarszającej się sytuacji i ubóstwie Polaków, a w tym mieszkańców regionu. Wskazano m.in., że w województwie kujawsko-pomorskim jest 17,6 proc. bezrobotnych, a prawie 84 proc. z nich nie ma prawa do zasiłku, w pierwszym półroczu wyrejestrowano 7519 firm, czyli o 15 proc. więcej niż analogicznym okresie 2012 r.

Działacze planują, że na manifestacje w Warszawie z regionu pojedzie kilkadziesiąt autobusów z członkami związków zawodowych i sympatykami.

Akcja protestacyjna w Warszawie, organizowana przez Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPZZ, odbędzie w terminie 11-14 września. Rozpocznie się w środę pikietami zorganizowanymi przed budynkami sześciu ministerstw, a zakończy w sobotę ogólnopolską manifestacją pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”, która przejdzie ulicami Warszawy na Plac Zamkowy, wyruszając jednocześnie z trzech miejsc – z błoni przy Stadionie Narodowym, placu Defilad oraz sprzed Sejmu.

Przez cały czas trwania akcji przed Sejmem stać będzie miasteczko namiotowe, w którym zaplanowano m.in.: panele dyskusyjne i debaty z udziałem organizacji zaangażowanych w protest.

Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą odwołania ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawienia go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl