Ryszard Kaczorowski będzie patronem białostockich harcerzy

Związany z Białymstokiem ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski będzie patronem białostockiej chorągwi ZHP. Uroczystości nadania imienia odbędą się w najbliższy weekend – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej. 

Nadanie imienia będzie głównym elementem obchodów 100-lecia powstania harcerstwa na Białostocczyźnie, które odbędą się w Białymstoku w dniach 7-8 września.

Ryszard Kaczorowski urodził się w Białymstoku. Był honorowym obywatelem miasta. Zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 r.

Komendant Chorągwi Białostockiej Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrz Andrzej Bajkowski powiedział we wtorek dziennikarzom, że przez ostatnich 25 lat białostoccy harcerze nie mieli patrona, a chorągiew była „bezimienna”. Ryszarda Kaczorowskiego chciała obrać za patrona społeczność harcerska w Białymstoku bo – jak podkreślił – to „wzór patriotyzmu, wzór cnót”, działacz Szarych Szeregów, osoba wywodząca się z białostockiego harcerstwa, bliska harcerzom.

Ryszard Kaczorowski do harcerstwa wstąpił 25 maja 1931 roku do drużyny Andrzeja Małkowskiego. Przyrzeczenie harcerskie składał w białostockim parku zwierzynieckim 24 października 1933 roku. Miało to miejsce w pobliżu dębów zasadzonych jako zielony pomnik upamiętniający Konstytucję 3 Maja. Ryszard Kaczorowski sam wspominał podczas pobytów w Białymstoku, że ziemia spod tych dębów była dla niego jedną z najcenniejszych pamiątek. Harcerze składają w tym miejscu przyrzeczenie również współcześnie.

Uroczystość nadania imienia połączona z przekazaniem sztandaru odbędzie się w niedzielę w Białymstoku. Harcerze będą też m.in. uczestniczyć w rajdzie śladami Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku. Odwiedzą m.in.: odtworzony gabinet ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej. Ryszard Kaczorowski przekazał tam zbiór różnych swoich pamiątek i wydawnictw. Na budynku ZHP zostanie też odsłonięta okolicznościowa tablica.

Chorągiew Białostocka ZHP skupia około 3,2 tys. harcerzy, zuchów i instruktorów. Harcerze organizują m.in.: letni wypoczynek, z którego korzysta około 1,2 tys. dzieci i młodzieży.

PAP/RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl