Zmiany w wynagrodzeniach dla ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia i ratownicy medyczni zawarli porozumienie. Na jego mocy ustalono m.in. podwyżki w wysokości 400 zł brutto od przyszłego roku oraz płatny 6-cio dniowy urlop szkoleniowy.

Strony zadeklarowały także, że do grudnia 2019 r. odbędą się kolejne rozmowy ws. zrównania wysokości zarobków przysługujących pielęgniarkom i ratownikom na tych samych stanowiskach.

Tylko częściowo spełniono nasze postulaty. Chodzi m.in. o kwestię 4 razy 400 zł – powiedział Roman Badach Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Pracowników Ratownictwa Medycznego.

– Od 1 stycznia 2019 r. otrzymamy trzecią transzę. Jeżeli chodzi o czwartą transzę, to tu był problem i wiele dyskusji ze względu na to, że powinna przypadać na 1 stycznia 2020 r. Późną jesienią w 2019 r. będą wybory parlamentarne. W tym przypadku minister Szumowski nie chciał się zgodzić na to, żeby do czegoś takiego się zobowiązać, tak jak jego poprzednik prof. Zembala wsadził na minę kolejny rząd, podpisując na 4 lata coś, co nie jego dotyczyło, a następnych rządzących. Minister Szumowski nie chciał tego powielać. Jeżeli będzie rządziła obecna ekipa rządząca, to daje nam słowo, że będzie realizowane dochodzenie do czwartej transzy, czyli tak jak w przypadku pielęgniarek – wskazał Roman Badach Rogowski.

Resort zdrowia i ratownicy zadeklarowali także, że w ramach Rady Dialogu Społecznego zainicjują prace nad zmianą współczynników o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia. Chodzi o to, by odzwierciedlały one wykształcenie, kompetencje i odpowiedzialność. W razie braku porozumienia, ratownicy zapowiadali strajk.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl