Zmiany w prawie wyborczym

Przezroczyste urny w lokalach wyborczych będą dopiero w kolejnych wyborach. Prezydent Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Przewiduje ona nagrywanie prac członków komisji wyborczych, klasyfikowanie głosów nieważnych i ujednolicenie urn wyborczych.

Zmiany zaproponował prezydent Bronisław Komorowski po nieprawidłowościach, jakie miały miejsce podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z Klubu Parlamentarnego Zjednoczona Prawica mówi wprost – są  to jedynie zmiany kosmetyczne.

– Eksperci mówią, że to jest raczej kosmetyka, a jeśli chodzi o Kodeks Wyborczy, to raczej powinna być to chirurgia, jeśli rzeczywiście chcemy, żeby tych głosów nieważnych było bardzo niewiele czy w ogóle ich nie było. Natomiast ostatnie wybory – jak pamiętamy – to była tragedia. 30, 40, 25 proc. nieważnych głosów w komisjach wyborczych – to powoduje, że tak naprawdę te wybory zostały zafałszowane. Myślę, że po każdych wyborach powinien odbyć się audyt i powinny zostać wyciągnięte wnioski z tego, co zaszwankowało i na jakim etapie – podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk.   

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada także możliwość rejestracji pracy obwodowych komisji przez mężów zaufania przed rozpoczęciem głosowania. Nagrania będą mogły być wykorzystane jedynie jako dowód w postępowaniach prokuratorskich i sądowych. Za ich upublicznienie będzie grozić grzywna do 10 tys. zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl