fot. pixabay.com

Zmiany w prawie budowalnym

Od 1 kwietnia w życie wchodzą zmiany w prawie budowalnym. Nowe przepisy mają zniwelować zjawisko patodeweloperki.

Bloki pobudowane w taki sposób, że sąsiad może zajrzeć w ono innemu sąsiadowi, brak miejsc parkingowych, źle wyciszone pomieszczenia, słabe oświetlenie – to codzienność, z którą muszą mierzyć się dziś mieszkańcy osiedli wielu miast. Te patologie budowlane na celownik postanowił wziąć jeszcze rząd poprzedniej kadencji.

– Jeżeli te mieszkania kosztują tak dużo, to z pewnością powinny być dobrze wykonane – mówił poseł Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk, kiedy pełnił funkcję ministra funduszy i polityki regionalnej w rządzie Mateusza Morawieckiego, wydał rozporządzenie mające dać podwaliny do tego, by rozprawić się ze zjawiskiem patodeweloperki.

– Te zmiany po części doprowadzą do ucywilizowania rynku budowlanego. Mam nadzieję, że  pójdziemy dalej, bo to był pierwszy krok. W kilku etapach należałoby wprowadzić kolejne zmiany – zaznaczył poseł PiS.

Rozporządzenie przewiduje w sumie dziesięć zmian.

– Budynki wielolokalowe będą mogły być oddalone od działki przynajmniej pięć metrów od jej granicy – mówił ekspert ds. budownictwa, Stanisław Moryc.

Zgodnie z nowymi przepisami większe odległości mają być również pomiędzy budynkami mieszkalnymi a budynkami produkcyjnymi czy magazynami. Deweloperzy muszą pamiętać również o racjonalnym zaplanowaniu miejsc parkingowych – również tych dla osób z niepełnosprawnościami.

– Kolejnym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone, jest to, że lokal użytkowy będzie musiał mieć minimalną powierzchnię 25 metrów kwadratowych. Na działkach, które będą miały tysiąc metrów kwadratowych, będzie musiało być 20 proc. powierzchni biologicznie czynnej – zaznaczył Stanisław Moryc.

Przegrody balkonowe nie będą mogły być niższe niż 2,2 metra, dzięki czemu zapewniona ma być większa prywatność. Deweloperzy będą również zobowiązani do zapewnienia miejsca  na rowery i wózki.

– Deweloperzy będą zobowiązani do wybudowania na swoich osiedlach bardzo przyjaznych dla dzieci placów zabaw, które będą musiały spełniać wszystkie wymagania dotyczące atestów, które są z tym związane – wskazał ekspert ds. budownictwa.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 kwietnia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl