fot. Karolina Sabaj

Zieloni i liberałowie ubiegają się o funkcję sprawozdawcy rezolucji nt. Polski

Na początku grudnia konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego ma wybrać sprawozdawcę rezolucji na temat naszego kraju. Polscy europosłowie zauważają, że o funkcję ubiegają się dwie frakcje: Zieloni oraz liberałowie.

Eurodeputowana z grupy Zielonych, Judith Sargentini zajmuje się już raportem w sprawie Węgier. Dlatego też najprawdopodobniej to liberałowie będą prowadzić „sprawę” naszego kraju. Szef liberałów Guy Verhofstadt wielokrotnie krytykował rząd premier Beaty Szydło. Nie ukrywa także swoich sympatii do tzw. totalnej opozycji.

Senator Jan Maria Jackowski spodziewa się ostrego wystąpienia przeciwko Polsce.

– Wiele wskazuje na to, że ta debata i ten raport zapewne będą niekorzystne dla Polski […]. Natomiast finalnie decyzję o sankcjach musi – w trybie jednomyślności – podjąć Rada Europejska, a wiemy już, że takiej jednomyślności w tej sprawie nie będzie, więc z tego punktu widzenia należy oceniać szanse na wprowadzenie sankcji z art. 7. – mówi senator Jan Maria Jackowski.

PE wezwał w rezolucji polskie władze do przestrzegania praworządności i praw podstawowych. Europosłowie zainicjowali także własną procedurę, zmierzająca do uruchomienia wobec Polski art. 7. traktatu UE.

RIRM

drukuj