fot. PAP/EPA

Parlament Europejski: ostatnia sesja przed eurowyborami

Parlament Europejski rozpocznie posiedzenie plenarne dziś po południu w Strasburgu. Będzie to ostatnia czterodniowa sesja przed wyborami do tej instytucji. Konferencja Przewodniczących grup politycznych wyraziła zgodę m.in. na debatę poświęconą sprawie wykorzystania rosyjskich zamrożonych aktywów do wsparcia zwycięstwa i odbudowy Ukrainy.

W Strasburgu politycy oprócz realizacji agendy będą myśleć również o wyborach europejskich. Sen z powiek spędza niektórym sprawa układania list wyborczych. W Parlamencie Europejskim powstał projekt Parlament 2024. Chodzi o reformę regulaminu tej instytucji, a co za tym idzie – przegląd porozumienia ramowego z Komisją Europejską. Po ostatniej Konferencji Przewodniczących poinformowano, że reformy mają zostać ukończone do 11 lipca, a więc jeszcze w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Obejmą one funkcjonowanie nowego składu Parlamentu, wybranego na lata 2024-2029.

Czterodniową kwietniową sesję plenarną posłowie do Parlamentu Europejskiego rozpoczną dziś o godzinie 17.00. Deputowani chcą m.in. omówić wyniki ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

B. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, informuje, że rozmowy w Strasburgu, ale również merytoryczne dyskusje wśród obywateli Polski, na temat roli wyborów europejskich są teraz bardzo ważne.

– Przed nami wybory. Zaczną się 6 czerwca w Królestwie Niderlandów. Potem kolejne trzy dni. W dwóch krajach wybory dwudniowe – w Czechach i we Włoszech. Te wybory mają zmienić Europę i Parlament Europejski. Ma to być najbardziej prawicowy, konserwatywny, tradycyjny, sceptyczny wobec Zielonego Ładu, ale również wobec imigrantów Parlament Europejski. Tak naprawdę wszystko zależy od wyborców. Jest wielka szansa, aby zapalić czerwone światło dla lewicy i liberałów – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zakończy się w czwartek po południu.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl