fot. PAP/EPA.

Ekwador: dyrektor więzienia zabity w dniu referendum ws. zaostrzenia walki z gangami narkotykowymi

Ekwadorczycy opowiedzieli się w niedzielę w rozpisanym przez prezydenta Daniela Noboę referendum za zaostrzeniem walki z przestępczością zorganizowaną, głównie gangami narkotykowymi. W tym samym dniu zastrzelony został dyrektor jednego z krajowych więzień – podały miejscowe media.

Morderstwo Damiana Parralesa, dyrektora więzienia El Rodeo w prowincji Manabi, przypominało działanie płatnych zabójców – ocenił portal Primicias. Według niego przedstawiciel służby więziennej został zabity kilkoma strzałami w głowę w lokalu gastronomicznym.

Ekwadorczycy odpowiadali w niedzielę na 11 pytań referendalnych, z których większość dotyczyła zwiększenia środków bezpieczeństwa. Wśród propozycji było użycie armii w walce z gangami, zacieśnienie kontroli w zakładach karnych, ułatwienie ekstradycji oskarżonych i zaostrzenie kar za handel narkotykami.

Wstępne wyniki wskazują, że uczestnicy referendum opowiedzieli się za propozycjami dotyczącymi zaostrzenia środków bezpieczeństwa.

Ekwador uchodził do niedawna za oazę spokoju, ale w ostatnich latach z powodu drastycznego wzrostu liczby zabójstw stał się jednym z najniebezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej. Uznawany jest za jeden z głównych węzłów przerzutu kokainy do USA i Europy.

Na początku stycznia prezydent Daniel Noboa wprowadził w kraju stan wyjątkowy i wysłał wojsko do walki z gangami narkotykowymi, które określił jako organizacje terrorystyczne. Według władz od tamtej pory notowane wskaźniki brutalnej przestępczości spadły. Referendum ma pozwolić na przedłużenie tych środków i ugruntować je w prawie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl