Zgromadzenie Ogólne sędziów TK przyjmie nowy regulamin Trybunału

W połowie przyszłego tygodnia Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma przyjąć nowy regulamin TK. Przepisy mają m.in. uregulować procedury wyboru kandydatów na prezesa Trybunału przedstawianych prezydentowi RP.

Zgodnie z ustawą o Trybunale z 22 lipca, prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów przedstawianych mu przez zgromadzenie ogólne sędziów. Wcześniej było to dwóch kandydatów. Prezes TK Andrzej Rzepliński w mediach zapowiadał, że przedstawi prezydentowi dwie osoby.

Sędzia Mariusz Muszyński, którego prezes TK nie dopuszcza do orzekania, liczy, że otrzyma zaproszenie na posiedzenie zgromadzenia sędziów. Podkreśla, że władze TK przyjmując regulamin, chcą ominąć wymogi ustawy. Muszyński dodaje, że zmiany mają na celu uniemożliwienie grupie sędziów wybranych przez Sejm tej kadencji nominacji swojego kandydata na prezesa TK.

– Po zmianie ustawy powinien być przyjęty nowy regulamin funkcjonowania TK, który określa pewne przepisy wykonawcze dotyczące działań wewnętrznych Trybunału. Natomiast to, co chce zrobić Trybunał, to próba złamania Konstytucji i ustawy po to, żeby doprowadzić do celu politycznego jaki sobie założono. Natomiast, na szczęście, regulamin wchodzi w życie dopiero po publikacji w Monitorze Polski, a regulamin publikuje pani premier. Jeżeli ten regulamin nie będzie spełniał standardów ustawowych i konstytucyjnych, to liczę na to, że pani premier odmówi publikacji – wskazuje sędzia.  

Kadencja obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia bieżącego roku.

RIRM

drukuj