Zginęło trzech pracowników w kopalni Mysłowice-Wesoła

W Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice – Wesoła”, należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego, trzy osoby poniosły śmierć a jedna została ranna podczas montażu kabla energetycznego. Do wypadku zbiorowego doszło dzisiaj o godz. 2.53 w przedziale zachodnim szybu „Piotr”.

Prace montażowe rozpoczęły się w sobotę. Wykonywali je pracownicy Kopex – Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Nocą z niedzieli na poniedziałek  mocowano do uchwytów opuszczony już w szybie kabel. Podczas tych czynności nastąpiło niekontrolowane przemieszczenie kabla, który spadł na klatkę urządzenia wyciągowego, która była ok. 320 metrów od powierzchni ziemi (szyb ma 865 metrów głębokości). Opadający kabel ranił wszystkich czterech pracowników znajdujących się w szybie. Tylko jeden z poszkodowanych przeżył ten wypadek. Akcję ratowniczą zakończono o godz. 9.40.

Przyczyny wypadku ustalają pracownicy Specjalistycznego Urzędu Górniczego pod nadzorem WUG. Dochodzenie będzie prowadzone w dwóch kierunkach podczas którego biegli zbadają czy roboty montażowe prowadzono zgodnie z przepisami i technologią. Konieczne będą badania laboratoryjne, m.in. uchwytów i zaczepów do mocowania kabla pod kątem właściwości materiałów, z których zostały wykonane. Ocenie zostanie poddana również technologia zabudowy kabli energetycznych w szybie „Piotr”. Najwcześniej jak to będzie możliwe zostanie przeprowadzona wizja na miejscu wypadku. Pracownicy nadzoru górniczego kontrolowali przebieg akcji ratowniczej. W tej chwili jeszcze nie wiadomo czy dzisiaj będą mogli zjechać do szybu, w którym doszło do wypadku zbiorowego. W tegorocznych wypadkach w polskim górnictwie życie straciło 14 osób, w tym 12 w górnictwie węgla kamiennego. W 2012 roku ofiar śmiertelnych wypadków było 28, w tym 22 w górnictwie węgla kamiennego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl